Нобелівська премія для астрофізиків за те, що «тепер усе знову можливо»

Лауреатами Нобелівської премії з фізики стали троє науковців із США та Австралії. Вони, вивчаючи наднові зірки, відкрили, що Всесвіт пришвидшено розширюється.


Американці Сол Перлматтер та Адам Рісс, а також Браян Шмідт (США та Австралія) наприкінці 90-х років минулого століття, вивчаючи наднові зірки, відкрили, що Всесвіт розширюється пришвидшеними темпами. Спостерігаючи за гігантськими вибухами віддалених зірок, вони встановили, що наднові віддаляються від Землі з дедалі більшою швидкістю.

Це відкриття суперечило поширеним на той час уявленням, адже тоді вважалося, що розширення Всесвіту, яке почалося після великого вибуху приблизно 14 мільярдів років тому, з часом лише сповільнюватиметься. Відповідно до цих уявлень, зірки мали б віддалятися одна від одної повільніше, власне, саме такого результату й очікували Сол Перлматтер, Браян Шмідт й Адам Рісс, коли починали свій аналіз. Для цього потрібно було шукати дуже далекі від Землі, але дуже яскраві об'єкти, а також вимірювати їхню яскравість. Упродовж кількох тижнів наднова може випромінювати стільки світла, як ціла галактика.

Сильні телескопи з сучасними цифровими камерами зробили можливим автоматизований  пошук особливо придатних для цього об'єктів. Упродовж 1997-1998-го років було зібрано дані від півсотні вибухів. Результати породили сумніви – світло виявилося слабшим, ніж очікувалося. Якби розширення Всесвіту  сповільнювалося, тоді вибухи мали б бути яскравішими. Так учені наштовхнулися на несподіване пояснення – наднові зірки віддаляються від спостерігачів швидше, ніж очікувалося. Тобто, розширення Всесвіту пришвидшується замість того, щоб сповільнюватися. Фахове видання Science ще наприкінці 1998-го року назвало ці результати «проривом року».

Після цього виникло запитання – яка сила стимулює це розширення. Самі науковці поки що пояснюють це темною енергією. Нині це найбільша загадка фізики. З робіт трьох нобелівських лауреатів випливає, що досі не бачена та не виміряна темна енергія разом з темною матерією складають 95 відсотків Всесвіту. Натомість відомий нам світ матерії складає усього лишень 5 відсотків.

«Результати нобелівських лауреатів з фізики 2011-го року  допомогли відкрити на 95 відсотків невідомий науці Всесвіт. Тому знову все можливо», - йдеться в поясненні рішення комітету.

Премія для трьох астрофізиків становить десять мільйонів шведських крон (1,1 мільйон євро). Половину  премії одержить Перлматтер, котрий керує проектом з вивчення наднових зірок у національній лабораторії Каліфорнійського університету в Берклі. Шмідт з Австралійського національного університету в Канберрі та Рісс з університету Джона Хопкінса в Балтиморі поділять між собою другу половину премії.

За матеріалами dw-world.de


Поділіться з друзями:   

Останні новини