Європейські наукові статті будуть у відкритому доступі до 2020 року

Це буде у випадку, якщо наукова робота описана в статті фінансувалась державою або фондом з державною участю.


Платний доступ до результатів наукових досліджень, які вже оплачені з державного бюджету, - це не правильно, бо такий стан речей заважає вільному обміну знань і завдає шкоди всім. Здавалося б, це очевидна річ, але до сих пір наукове співтовариство, незважаючи на всі зусилля, нічого не може зробити з могутнім видавничим лобі. Видавці-гіганти, серед яких Elsevier, Taylor & Francis, Springer і Wiley продають підписку за ціною від $ 2000 за $ 35000 за один журнал. Проти аспірантки з Казахстану Олександри Елбакян, яка запустила безкоштовний портал наукових знань Sci-Hub, в Америці завели справу, тому вона зараз переховується, ймовірно, десь на території Росії.

На щастя, ситуація скоро зміниться на краще. Міністри країн Євросоюзу, відповідальні за науку і інновації, зібралися разом і одноголосно прийняли проект загальноєвропейської ініціативи Innovation Principle, який нарешті покладе край монополії журналів на наукові знання. За новими угодами, до 2020 року результати всіх європейських наукових досліджень, проведених за державний рахунок, будуть в обов'язковому порядку викладатися у відкритий доступ.

«Наукові дослідження та інновації генерують економічне зростання, більше робочих місць і пропонують рішення для соціальних проблем. А це означає, що Європа буде сильнішою, - сказав державний секретар Нідерландів Сандер Деккер, під керівництвом якого пройшла зустріч. - Щоб досягти цього, Європа повинна бути максимально відкрита для дослідників і стартапів, які хочуть розміститися тут, і для компаній, які хочуть інвестувати. Це вимагає вільного поширення знань. Досить обговорювати проблему відкритого доступу, ці угоди дозволять нам реалізувати це на практиці».

Відкритий доступ означає, що будь-який бажаючий може безперешкодно і безкоштовно прочитати будь-яку наукову статтю, якщо праця фінансувалася державою або фондом з державною участю. В даний момент це не так. Безкоштовний доступ мають тільки співробітники наукових колективів і університетів, якщо бібліотека оплатила підписку на відповідний журнал. У інших дослідників за межами цих установ доступу взагалі немає. В результаті, вчителі, лікарі і підприємці не можуть дізнатися про останні наукові досягнення в сфері своєї діяльності, а університети змушені витрачати величезні гроші на підписку.


Поділіться з друзями:   

Останні новини


Новини партнерів:

загрузка...
Loading...