У Запорізькому державному медичному університеті розпочався тиждень української писемності й мови

Початок листопада в ЗДМУ, як і повсюдно в Україні, традиційно проходить під знаком рідного слова. Рідну мову майбутні лікарі опановують на кафедрі культурології та українознавства.


«Яку б тему не вивчали, ми завжди наголошуємо на тому, що кожен випускник університету має досконало володіти державною мовою, це не підлягає жодному сумніву й обговоренню, - говорить завідувачка кафедри, професор Ольга Турган. – Я часто цитую студентам на лекціях слова Ліни Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову». Треба, щоб вони приходили до необхідності послуговуватися українською усвідомлено. Приємно, що колеги з інших кафедр підтримують наше прагнення й усіляко спонукають молодь до вивчення і спеціальних предметів державною. Наші студенти щороку беруть участь в різноманітних конкурсах, олімпіадах з української. Ми пишемо в кілька етапів ректорський диктант, а 9 листопада напишемо радіодиктант національної єдності. Особливої ваги цьому святу й упровадженню державної мови у навчальний процес додає увага ректорату, Вченої ради».

Ольга Дмитрівна у навчальний клас, де навчалася група з міжнародного факультету, принесла томик Великого Кобзаря. Говорила про світоча українського народу, про невмирущу славу мови великого народу, який заявив про себе всьому світові. Перекладала студентам з далекої Індії доцент Тетяна Шадріна. Але деякі слова вони розуміли й без перекладу, хоча вивчають українську лише два тижні. Ці юнаки й дівчата чотири роки вивчатимуть українську, як іноземну. І «дякую» й «добрий день» у їхніх устах звучить особливо приязно.

Приклад з цієї іноземної молоді слід брати й вітчизняним студентам, котрі не опанували ще мову свого народу.

«На практичних заняттях з курсу «Українська мова за практичним спрямуванням» приблизно половина першокурсників, які вивчають дисципліну «Лабораторна діагностика», можуть вільно спілкуватися українською, -  говорить кандидат філологічних наук Олена Вєщикова. – Це ті, у яких хороший базовий рівень, мовна практика. Десь зо два тижні наполегливої роботи, й решта розмовлятимуть, переступлять бар’єр несміливості». Багатьом хочеться бути «як усі», потрапляючи в російськомовне середовище, але тепер серед молоді все більше впроваджується гарна мода – говорити українською. Маємо спільно це заохочувати».

Катерина Компанієць приїхала в Запоріжжя з мальовничого села Іванівка Межівського району Дніпропетровської області.

«В родині, школі і скрізь моя рідна – українська, - говорить дівчина. – В університеті спершу почувалася незручно, коли більшість однокурсників розмовляли російською. Але я себе перемогла, вирішила, що живу в Україні, це моя держава і наша рідна мова. Тепер не комплексую, і у групі ми більше спілкуємось українською, і з сусідками по кімнаті. Мені дуже подобається кафедра культурології та українознавства, цікаві дисципліни, високий рівень їх викладання. Уже з перших місяців навчання так багато дізналися про нашу рідну країну, її історію, звичаї. Закінчимо університет освіченими й патріотичними громадянами, і це прекрасно!»

Цікаві думки з приводу тижня української писемності й мови висловила першокурсниця Лідія Герасименко, яка також вивчає «Лабораторну діагностику». «Удома у нас зазвичай звучить російська, мешкаємо ж у Запоріжжі.  Але я свідома того, що живу в Україні і не знати державну мову просто непристойно. Тому вивчаю мову самотужки, читаю, шукаю співбесідників. Дуже подобається слухати викладачів цієї кафедри, справжній вишкіл, є з кого брати приклад. До речі, на інших кафедрах викладачі також стараються на гарному рівні навчати нас українською. Ми з ними разом виходимо на вищі рівні і це приємно».

Ольга Білозор – майбутній лікар у третьому поколінні, вона мріє бути невропатологом, а ЗДМУ недарма вважає рідним, адже тут навчалася бабуся, мама з татом, вони живуть і працюють у Кривому Розі. У дівчини гарна мова, вона нею пишається, як і своїм родоводом. «Мій дідусь Петро Павлович, - розповідає дівчина, з Рівненщини. Ви б його послухали, це не мова, а музика! Мрію поїхати у його рідні краї. А навчила нас рідної мови шкільна учителька Елеонора Іллівна Саєнко, щира їй вдячність! Удома, буває, батьки переходять на російську, треба зважити, що у Кривому Розі взагалі суржик. Але я – за чистоту мови, за те, щоб вона панувала в нашій державі, в кожному домі, як цариця!»

«Говорімо українською!» -  таким гаслом кафедра культурології та українознавства ЗДМУ спонукає студентську спільноту, увесь колектив університету до спілкування державною мовою. І нехай тиждень, який розпочався сьогодні, стане місяцем, роком, нашим повсякденним життям.


Поділіться з друзями:   

Останні новини


Новини партнерів:

загрузка...
Loading...