Парламент має можливість удосконалити систему виплати стипендій у закладах вищої освіти, - Олександр Співаковський

Вчора, 20.12.2017 року, відбулось останнє в поточному році засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, у якому взяли участь народні депутати-члени Комітету Олександр Співаковський, Іван Кириленко, Володимир Литвин, Олексій Скрипник, Тарас Кремінь та народний депутат Андрій Гальченко.


Про це на своїй сторінці у соцмережі Facebook інформує Народний депутат України, Перший заступник голови Комітету з питань науки й освіти Верховної Ради України Олександр Співаковський.

Також були присутні Перший заступник Міністра освіти і науки Володимир Ковтунець, Президент Національної академії медичних наук Андрій Цимбалюк, Перший заступник головного вченого секретаря Національної академії наук України Володимир Ємельянов Перший віце-президент Національної академії педагогічних наук Володимир Луговий, Віце-президент Національної академії правових наук Володимир Тихий, представники наукової та освітянської спільноти, громадських організацій та експертного середовища.

Як проінформував Олександр Співаковський, на порядок денний засідання, серед інших, були винесені наступні питання, які стосуються стипендіального забезпечення студентів:

  1. Проект Закону про внесення змін до статті 62 Закону України “Про вищу освіту” (щодо визначення частки студентів, які мають право на отримання академічної стипендії) (реєстр. № 6092-1 від 23.02.2017, н.д.Ю.Одарченко, Р.Богдан).
  2. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо відновлення прав студентів на стипендію) (реєстр. № 5654-1 від 02.02.2017, н.д.С.Лабазюк, І.Мельничук).
  3. Проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо повернення стипендіального забезпечення осіб, які отримують професійно-технічну, вищу освіту у відповідних навчальних закладах, в тому числі повернення відповідного рівня соціального захисту студентів: інвалідів, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (реєстр. № 6191 від 15.03.2017, н.д.О.Вілкул, Д.Колєсніков, К.Павлов, А.Гальченко).

Першим питанням порядку денного розглядався проект Закону “Про внесення змін до статті 62 Закону України “Про вищу освіту” (щодо визначення частки студентів, які мають право на отримання академічної стипендії) (реєстр. № 6092-1 від 23.02.2017, н.д.Ю.Одарченко, Р.Богдан).

Цим законопроектом пропонується встановити, що:

  • розмір стипендіального фонду вищого навчального закладу повинен забезпечувати виплату академічних стипендій не менш як двом третинам і не більш як 75 відсоткам студентів (курсантів) денної форми навчання, які навчаються за кошти державного бюджету, без урахування осіб, які отримують соціальні стипендії;
  • академічні стипендії призначаються не менш як двом третинам студентів (курсантів) кожного курсу (крім першого семестру першого року навчання) за кожною спеціальністю, без урахування осіб, які отримують соціальні стипендії;
  • академічні стипендії призначаються у мінімальному розмірі всім студентам (курсантам), зарахованим до вищого навчального закладу на перший курс навчання.

Крім того, цим законопроектом пропонується встановлювати підвищений розмір академічної стипендії для студентів (курсантів), які навчаються за гостродефіцитними спеціальностями (спеціалізація ми), а також надати право особам, один із батьків яких один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичної операції, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, на виплату соціальної стипендії, у тому числі у разі отримання академічної стипендії.

За результатами розгляду Комітетом було прийняте одноголосне рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти цей законопроект за основу.

Другим питанням розглядався проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо відновлення прав студентів на стипендію) (реєстр. № 5654-1 від 02.02.2017, н.д.С.Лабазюк, І.Мельничук)

У законопроекті пропонується встановити, що студенти (курсанти), які успішно навчаються у вищих навчальних закладах державної або комунальної форми власності за денною формою навчання за кошти державного бюджету, забезпечуватимуться стипендіями у розмірі не менше прожиткового мінімуму відповідно до порядку призначення та виплати стипендій, що встановлюється Кабінетом Міністрів України (зміни до частини 4 статті 62 Закону України “Про вищу освіту”). Крім цього, встановлюється також, що розмір заохочувальних стипендій не може бути меншим розміру прожиткового мінімуму (зміни до статті 9 Закону України “Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні”).

Головне науково-експертне управління, розглянувши поданий законопроект, висловило щодо його змісту низку зауважень, зокрема ними було зазначено, що реалізація законопроекту, в разі його прийняття, потребуватиме збільшення витрат Державного бюджету України на виплату відповідних стипендій. Так, за орієнтовними розрахунками Міністерства фінансів України, на підвищення розміру стипендій до рівня прожиткового мінімуму необхідно 2,9 млрд.грн. додаткових бюджетних коштів..

Міністерство освіти і науки України (лист від 30.11.2017 р. № 1/10-3307) вважає, що немає необхідності у прийнятті цього законопроекту, оскільки відповідні положення враховані в Законі України “Про вищу освіту” та в постанові Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1050 “Деякі питання стипендіального забезпечення”. Окрім того, фахівці Міністерства освіти і науки України зауважують, що цей законопроект, у разі його прийняття, погіршить становище здобувачів освіти на отримання соціальних стипендій.

Враховуючи зазначені вище зауваження, народні депутати – члени Комітету прийняли одноголосне рішення рекомендувати Верховній Раді України повернути вказаний законопроект суб’єктам права законодавчої ініціативи на доопрацювання.

Проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо повернення стипендіального забезпечення осіб, які отримують професій-но-технічну, вищу освіту у відповідних навчальних закладах, в тому числі повернення відповідного рівня соціального захисту студентів: інвалідів, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (реєстр. № 6191 від 15.03.2017, н.д.О.Вілкул, Д.Колєсніков, К.Павлов, А.Гальченко) представляв народний депутат Андрій Гальченко.

У своєму виступі доповідач повідомив, що змінами в Закони України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, “Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні”, “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”, “Про вищу освіту”, які були здійснені 6 грудня 2016 року Верховною Радою України у результаті прийняття Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2017, № 2, ст.25) (далі - Закон № 1774-VIII) було знято гарантоване державою право на стипендіальне забезпечення осіб, які отримують професійно-технічну освіту у відповідних навчальних закладах, значно обмежено кількість студентів, які отримують стипендію у вищих навчальних закладах та знижено рівень соціального захисту учнів і студентів з числа дітей з особливими освітніми потребами, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Запропонований законопроект, у свою чергу, спрямований на повернення стипендіального забезпечення осіб, які отримують професійно-технічну, вищу освіту у відповідних навчальних закладах, в тому числі повернення відповідного рівня соціального захисту учнів, студентів.
Міністерство освіти і науки України підтримує законодавчу ініціативу щодо підвищення соціальної захищеності учнівської та студентської молоді, проте було запропоновано відредагувати окремі статті законопроекту.

Після обговорення, депутати-учасники Комітету ухвалили одноголосне рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти у першому читанні за основу законопроект № 6191 з урахуванням пропозицій Міністерства освіти і науки.


Поділіться з друзями:   

Останні новини


Новини партнерів:

загрузка...
Loading...