Кількість ВНЗ у Росії скоротять

Не так давно на зустрічі з ректорами вузів міністр освіти РФ Андрій Фурсенко повідомив про перехід навчальних закладів на нову систему фінансування. Обсяг коштів, що виділяються вузам, тепер будуть залежати від середнього балу абітурієнтів. Іншими словами, фінансування вузів зменшать, а попит з них підвищать.


Принаймні, так інтерпретував заяву міністра ректор Російського гідрометеорологічного університету, доктор фізико-математичних наук, професор Лев Карлін. У своєму блозі він висловлює незгоду з такою фінансовою політикою. «Уряд обрав курс на скорочення кількості вузів, з чим особисто я погодитися не можу», - пише він.

На думку професора, сьогодні ми стоїмо перед вибором: зробити вищу освіту абсолютно доступним або зробити його винятковим. «І мені здається, що нас хочуть повести по другому шляху. На мій погляд, це шлях згубний », - зазначає Карлін.

Фурсенко запропонував ректорам подумати над тим, відмовлятися чи від філій вузів чи ні. Адже в нових умовах доцільніше буде залишити тільки великі підрозділи з високим рівнем абітурієнтів.

За словами Карліна, до 2020 року в країні будуть простежуватися наслідки демографічної ями останніх десятиліть. «За часів СРСР школи в Санкт-Петербурзі закінчував близько 60 тисяч випускників, а тепер тільки 20 тисяч. Варто зазначити, що кількість бюджетних місць не скоротилося. А це означає, що зараз безкоштовну освіту може стати доступним як ніколи. Найчастіше вузам просто необхідно добрати необхідну кількість майбутніх студентів », - пояснює він.

Карлін підкреслює, що люди з вищою освітою - це ресурс, це ті фахівці, які можуть розвивати потенціал країни. «І модні зараз модернізації та інновації без таких людей неможливі», - зазначає професор. При цьому, продовжує професор, є люди, яким потрібно більш глибоке освіту, люди науки, а є ті, кому досить основ знань за фахом.

«Саме для того, щоб задовольнити потреби всіх категорій, і існує бакалаврат і магістратура. Це дуже правильний іноземний досвід, який ми зараз перейняли. У цьому плані я підтримую останні реформи, - зазначає він. - Не згоден я з тим, до чого вони в підсумку ведуть ».

А ведуть вони, на думку Карліна, до скорочення числа вузів. Це, за його словами, свідома відмова від збільшення інтелектуального рівня суспільства. «Ми готові відмовитися від майбутніх професіоналів, наукових і технічних відкриттів для того, щоб підняти цінність вищої освіти. Але це згубна практика, яка веде до зниження потенціалу всього суспільства. Я впевнений, що вища освіта в сучасній країні обов'язково повинна бути загальнодоступною », - підсумовує професор.

Напередодні в ефірі «Ранку Росії» свою позицію з цього питання роз'яснив сам Андрій Фурсенко. На його думку, фінансування вузів виходячи з їх затребуваності у абітурієнтів та успішності студентів справедливо для навчальних заклади однакового профілю. «Треба підтримувати кращі вузи. У нас є регіони, в яких кілька десятків вузів і до сотні філій. Якщо всі ці навчальні заклади дають хорошу освіту і затребувані, нехай вони залишаються. Але в жодному разі не можна допускати, коли люди підміняють навчання видачею дипломів », - підкреслив міністр.


Поділіться з друзями:   

Останні новини


Новини партнерів:

загрузка...
Loading...