Національний репозитарій вирішить проблему плагіату в наукових працях, - Інна Совсун

Сьогодні під час прес-конференції в "Українському кризовому медіа центрі" перший заступник міністра освіти Інна Совсун та директор “Майкрософт Україна” Надія Васильєва розповіли про створення національного репозитарію академічних текстів.


“Проблема плагіату існує і вона є критичною, адже 90% студентів використовують чужі тексти - від копіювання фрагментів тексту до завантаження готових рефератів. Також багато студентів помилково вважають, що переставлення слів у реченні або переклад чужої роботи на українську мову дозволяє їм позбавитись від явища плагіату. Це є наша академічна культура та укорінені практики, коли, на жаль,  таке стає нормою. Тому треба думати над системним рішенням цієї проблеми”, - зазначила Інна Совсун.

“Коли у 2014 році готувався проект нового Закону України “Про вищу освіту", вже тоді було ініційовано цей процес, а саме була передбачена публікація дисертацій на сайтах університетів. Завдяки цьому став можливим громадський контроль над цим процесом. Раніше у нас замовчувалась проблема плагіату, а те, що про це почали говорити - вже є позитивним моментом. Але доступу тільки до нових публікацій для вирішення проблем пов’язаних з явищем плагіату не достатньо”, – наголосила перший заступник міністра освіти.

Інна Совсун порівняла підхід у боротьбі з плагіатом із запровадженням електронної системи закупівель ProZorro. Спочатку всі звернули увагу на проблему зловживань при закупівлях за державні кошти, а потім вже була запроваджена автоматизована система.

“Головною проблемою у боротьбі з плагіатом є відсутність того, з чим можна порівнювати конкретну працю. Тому все програмне забезпечення, котре може порівняти тексти, не може вирішити цю проблему. Вже не раз підіймалось питання створення якихось репозитаріїв праць, але то не було загальнодержавним явищем”, – сказала вона.

Як зазначила Інна Совсун, тепер при підтримці компанії “Майкрософт Україна” у Міносвіти буде можливість це зробити.

“Перше, що повинно бути у цьому репозитарії це тексти дисертацій. Ті з них, які були опубліковані на сайтах університетів ісля прийняття нового ЗУ “Про вищу освіту” будуть у відкритому доступі через цей репозитарій, а ті що були створені до 2014 року - будуть у ньому, але доступ до них буде обмежено. Але це не означає, що вони не будуть доступні для порівняння.  Дуже поширеним явищем є плагіат з наукових статей, тому академічні журнали треба теж буде завантажити до репозитарію. Тут також відповідно до правил самого журналу буде окремо прийматися рішення про розміщення статей у відкритому доступі чи ні. В перспективі туди будуть завантажуватися і студентські роботи. Ці роботи не будуть доступні онлайн”, - зазначила заступник міністра.

Вартість розробки репозитарію, який обіцяє створити компанія “Майкрософт Україна” разом з компанією-партнером, складе 180 тис. грн, далі певний період часу Міносвіти буде сплачувати по 20 тис. грн. у місяць за удосконалення системи та підтримку. Для університетів та наукових установ  доступ до репозитарію буде безкоштовний.

Тестова версія репозитарію буде доступна у вересні. Сам репозитарій буде працювати на хмарних технологіях корпорації Microsoft.


Поділіться з друзями:   

Останні новини