В Університеті «Україна» відкрилася фотовиставка «Жити гідно всупереч долі»

15 вересня 2015 року в Університеті «Україна» відкрилася міжнародна виставка «РівноДоcтупність. Жити гідно всупереч долі».

Її організаторами виступили: Посольство Швеції в Україні, Шведський Інститут, ВГО «Національна Асамблея інвалідів України», Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна».

На виставці «РівноДоступність. Жити гідно всупереч долі» представлено художні фотопортрети та історії 18 осіб – чоловіків, жінок і дітей зі Швеції та України, які, попри інвалідність, спираючись на право жити гідно, знайшли свій шлях у житті. Так, наприклад, розповідаються історії двох дівчаток з синдромом Дауна. 16-річної шведки Нури Альстрем, котра успішно займається плаванням, дизайном, музикою, мріє про уроки вуличних танців та участь у Паралімпіаді. І історія 13-річної українки Лізи Халявченко, котра теж малює, танцює, співає в хорі, грає на флейті і навіть отримала нещодавно Гран-прі на Міжнародному музичному фестивалі в Болгарії.

З вітальним словом на відкритті виступили: Петро Таланчук, президент Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», доктор технічних наук, професор; Генрік Нурберґ, заступник Посла Швеції; Вікторія Назаренко, генеральний секретар ВГО «Національна Асамблея інвалідів України».

Петро Таланчук, у притаманному йому образно-публіцистичному стилі, зазначив, що як тінь завжди супроводжує світло, так інвалідність супроводжує людство в усі епохи його існування. Тому тема людей з інвалідністю не нова, але, нарешті, прийшли часи, коли людство напрацьовує цивілізовані підходи до вирішення цієї проблеми Саме в цьому руслі розвивається і Університет «Україна»: тут створено безбар′єрну територію на рівні архітектури, комунікації, інклюзивних технологій навчання тощо. Університет має 40 структурних підрозділів – доступних для студентів з інвалідністю – по всій Україні. В Університеті «Україна» кількість студентів з різними порушеннями здоров’я складає 4% від загальної кількості студентів (16 тисяч). В жодному іншому внз України немає такого контингенту студентів з інвалідністю. Тому цілком логічно, що така фотовиставка і такий міжнародний захід проходить саме в Університеті «Україна».

У рамках Круглого столу «Шведсько-український досвід з включення людей з інвалідністю в різні сфери життєдіяльності», котрий відбувся 15 вересня, з повідомленням на тему «Важливість активності громадянського суспільства для вироблення або ініціювання політики на підтримку осіб з інвалідністю» виступив Мортен Хенеус, шведський журналіст, редактор, громадський активіст руху за права людей з обмеженими можливостями. Мортен – не випадкова людина на цьому заході: двадцять років тому він, безтурботний студент, за декілька хвилин перетворився на людину з інвалідністю. Життя змінилося, і нині він – активний учасник громадського руху на підтримку прав людей з різними порушеннями здоров′я.

Лариса Байда, експерт з інвалідності, начальник відділу ВГО «Національна Асамблея інвалідів України», поділилася українським досвідом реалізації нових підходів до питань інвалідності; досвідом руйнування застарілих стереотипів щодо людей з інвалідністю. Також пані Лариса розповіла про участь людей з інвалідністю у процесі прийняття рішень за принципом «Нічого для нас без нас», наголосила на коректності дефініції «людина з інвалідністю» у порівнянні з терміном «інвалід» і зазначила: «Усі ми – люди з особливими потребами, бо серед нас немає однакових людей: у всіх нас різні смаки, різні пріоритети, різні світогляди, не говорячи вже про мову, вік чи стать. Головне, що всі ми насамперед – ЛЮДИ, а вже потім – чоловіки, шатени чи з інвалідністю. Акцент має бути на цьому: всі ми – ЛЮДИ».

В обговоренні окреслених проблем взяли участь учасники круглого столу, зокрема: Уляна Пчолкіна (Київ), випускниця Університету «Україна», Віталій Пчолкін (Київ), Артем Гудзенко (Дніпропетровськ), Іван Заміга (Кривий Ріг), Андрій Ірклієнко, студент Університету «Україна» (Київ), Антоніна Коротєєва, проректор Університету «Україна» (Київ).

Під час дискусії йшлося і про курс «Інвалідність і суспільство», котрий протягом останніх чотирьох років викладається в Університеті «Україна»; також учасники Круглого столу згадали і про книгу випускниці Оксани Радушинської – повість «Метелики в крижаних панцирах». Із пропозицію

про вивчення цього тексту в 7 класі середньої школи на уроках позакласного читання з української літератури професорсько-викладацький колектив Університету «Україна» звернувся на початку 2016 року до відповідних державних установ. Адже одна з головних проблем, яка донині є актуальною і у Швеції, і в Україні, і в багатьох інших країнах – це долання на всіх рівнях життя застарілих стереотипів щодо людей з інвалідністю, виховання толерантності у суспільстві.

16 вересня в рамках виставки «РівноДоcтупність. Жити гідно всупереч долі» відбулися майстер-класи з жестової мови та виготовлення авторської ляльки.

Майстер-клас з української жестової мови провів Ігор Бондаренко – голова Ради перекладачів жестової мови України. Ігор працює перекладачем близько 20 років. Із 2011 року є офіційним представником Всесвітньої асоціації перекладачів жестової мови (WASLI) в країнах Східної Європи та Середньої Азії. Викладає на курсах підготовки та підвищення кваліфікації перекладачів жестової мови, є членом експертної ради з підготовки законодавчих та нормотворчих ініціатив Українського товариства глухих (УТОГ).

Протягом двогодинного заняття Ігор виклав ази вивчення жестової мови, прокоментував етичні моменти спілкування з глухими людьми, провів інтерактивні вправи з основ дактильної абетки, наголосив на коректності вживання термінів: «глухі/ий», «слабкочуючі/ий», «люди, котрі погано чують», «люди із порушенням слуху», «люди із втратою слуху» тощо. Майстер-клас супроводжувала перекладач жестової мови Яна Шаповалова. Учасники також переглянули мотиваційні відеоролики та тематичну презентацію. Ігор створив атмосферу доброзичливості і сформував бажання опанувати українську жестову мову практично у всіх учасників майстер­класу.

Заняття з виготовлення ляльки провела Ілона Слуговіна, дизайнер інтер'єрної авторської ляльки, заслужений майстер спорту України, п’ятиразова чемпіонка світу зі спортивних танців на візках. Перша персональна виставка майстрині «Квіткове дитинство» в Муніципальній Галереї мистецтв цього року мала шалений успіх.

Майстер-клас в Університеті «Україна» Ілона присвятила формуванню навичок пошиття м’якої іграшки на прикладі виготовлення смугастого кота. Причому, залучила до процесу добірку яскравих смугастих­ шкарпеток. Усі інші секрети виготовлення м’якої іграшки дізналися ті, хто завітав на це заняття.

Ніна Головченко
Фото Костянтин Зозуля, Валерія Роздабарова, Анна Мурашко,
студентський Медіа-центр Університету «Україна» Тетяна Кисла, 1НШТ


Фото:


Поділіться з друзями:   

Останні новини


Новини партнерів:

загрузка...
Loading...