Студентське самоврядування – важливий фактор розвитку якісної освіти

Студентський парламент Київського національного університету культури і мистецтв – феномен у царині освітнього самоуправління.


Студентство КНУКіМ у повній мірі реалізовує своє право вирішувати питання навчання і побуту, брати участь в управлінні університетом. А відбувається цей процес під керівництвом лідера студентської громади Вадима Осаули.

Вадиме, ви голова Студентського парламенту університету розкажіть, будь ласка, як формується структура студентського самоврядування у КНУКіМ?

Структура студентського самоврядування починає своє творення з академічної групи. Кожна група обирає свого представника до Студентського парламенту – старосту. Старости, в свою чергу, формують студентську раду факультету і обирають студентського декана як представника факультету в рамках діяльності президії студентського парламенту. Президія Студпарламенту обирає голову Студентського парламенту (президента), а президент обирає віце-президента (заступника), кандидатура якого також виноситься на голосування і має бути ухвалена президією. До президії входять голови комітетів Студентського парламенту. Комітетів у студпарламенті 10, серед них: навчально-виховний, благодійний, соціально-побутовий, інформаційний, культурно-творчий, спортивно-оздоровчий, науковий, туристичний та ін. Представники Студентського парламенту входять до складу Вченої ради університету і мають право голосу.

Які функції Студентського парламенту в навчальному процесі?

Навчальний процес є полем діяльності навчально-виховного комітету студентського парламенту. Зміни про права студентського самоврядування в навчальному процесі вишу, які були внесені до Закону «Про вищу освіту» за останніх два роки, в нашому ВНЗ з ініціативи Михайла Михайловича Поплавського реалізовуються понад двадцять років. Згідно з його «Концепцією перспективного розвитку університету»  – функціонування вишу першочергово має базуватися на інтересах молоді.

У нашому виші навчальні плани формуються з узгодженням зі студентським самоврядуванням, студенти самі обирають предмети для максимального освоєння спеціальності під час навчання, а не вчаться за класичною навчальною програмою.

Подібна робота ведеться щодо педагогічного складу університету.

Парламент у роботі

Розкажіть механізми впливу студентів на формування навчального процесу, як це відбувається?

Старости проводять збори зі своїми групами і на студентську раду готують зріз інформації, а саме предмети/дисципліни необхідні для того, щоб майбутній спеціаліст отримав потрібний багаж теоретичних знань і практичних навичок. На студентській раді факультету вносяться пропозиції, відбувається обговорення та голосування, в результаті якого прийняті рішення виносяться до затвердження на Вчену Раду факультету. Результати обговорень затверджуються на засіданні Вченої Ради університету. Всі матеріали обов’язково візуються у студентського декана факультету і передаються до основних пропозицій керівництву факультету.

Щодо викладачів, багато років поспіль у нас відбувається анонімне опитування “викладач очима студентів”, в якому кожен студент оцінює рівень викладання дисципліни педагогом за 10-бальною шкалою. В підсумку кожен викладач отримує свою середню оцінку. Той викладач, який одержує середній бал 8-10 рекомендується до викладання на наступний рік. Ситуацію з викладачами, які отримують від 5 до 8 балів розглядають на засіданні кафедр і студентського самоврядування. Якщо ґрунтовних зауважень до викладача немає, то він здобуває право продовжити свою педагогічну діяльність на кафедрі. Викладачі, які набрали від 0 до 5 балів, до викладання на наступний рік не рекомендуються.

Ці рішення затверджуються Вченою Радою. Адміністрація вишу до анкетування не втручається, на результати не впливає. Весь процес організовується і проводиться студентами: збір інформації, обробка результатів, оприлюднення висновків.

Без підпису голови студентського самоврядування університету викладача оформити на роботу у ВНЗ – неможливо. Те саме стосується наказів про відрахування із контингенту студентів та наказів про призначення та виплату стипендії.

В жодному університеті України немає такого рівня співпраці між адміністрацією та студентством.

Які основні напрямки роботи Студентського парламенту?

В нашому виші немає важливих і неважливих напрямків роботи, кожна ніша довірена окремій групі студентів. Діяльність студентського самоврядування націлена на максимальне розкриття потенціалу кожного студента. Тобто, якщо у когось організаційні здібності, то він займається менеджментом і працює в культурно-творчому чи туристичному  комітеті, якщо у студента домінує прагнення до науки чи навчального процесу – ласкаво просимо до наукових конференцій та навчально-виховного процесу і т.д.

Черговий випуск студентського журналу «Кропива»

Адміністрація університету опікується тим, щоб кожна молода людина, яка вступила до нашого закладу, могла реалізувати свої здібності, розкрити таланти, ще навчаючись. Разом з тим, створюючи та втілюючи проекти студентського самоврядування, молодь має можливість отримати необхідні в майбутньому навички самоорганізації, командної роботи, оволодіти діловим етикетом та комунікативними механізмами співпраці з державними та комерційними організаціями, благодійними фондами, соціально-культурними закладами. Потужний багаж знань професіоналізму і досвіду, помножений на неабиякі організаторські здібності сьогодні є дуже затребуваним на ринку праці.

Президія Студентського парламенту займається величезною кількістю проектів: навчальних, виховних, розважальних та соціальних. Це:

  • коригування та організація роботи апеляційних комісій (стипендіальних та перевідних);
  • дисциплінарні засідання (відслідковування правомірності поселення та виселення в гуртожитках);
  • планування заходів відносно роботи кожного з комітетів (розгляд та затвердження планів);
  • розгляд пропозицій студентів з приводу покращення навчального та навчально-виховного процесів.

Підшефний дитячий будинок «Волошка» в м. Біла Церква

Відео:

Яким заходам віддаєте перевагу?

Благодійним і спрямованим на виховання національної свідомості, патріотизму. Такі заходи об’єднують і є соціально важливими!

Остання з благодійних акцій «Зміни починаються з тебе» була проведена Студентським парламентом спільно з Факультетом дизайну і реклами, Факультетом культурології та Факультетом готельно-ресторанного і туристичного бізнесу на підтримку бійців АТО.

«Зміни починаються з тебе»

Це масштабна виставка-ярмарок, на якій продавались вироби виготовлені студентами (хенд мейд, смаколики, авторські збірки та інше). Від продажу було зібрано більше 10 тисяч гривень (10 377), всі кошти були передані бійцям АТО батальйону імені Сергія Кульчицького Національної гвардії України.

Мінімум один раз у семестр ми їздимо до дитячих будинків. Нещодавно відвідали дитячий будинок «Злагода» у м. Біла Церква.

Наші студенти збирають кошти, приносять іграшки, цукерки. Гроші до дитбудинків ми не веземо принципово, веземо тільки те, що необхідно дітям: соки, води, іграшки, пральні машинки, речі першої необхідності. Якщо беремо шефство над дитячим будинком, то контролюємо, щоб саме дітям дійшла допомога.

Благодійною діяльністю наших студентів є не тільки збір коштів. Минулого року на Миколая і на Різдво Христове студенти зібрались групками по 5-10 чоловік і відвідали з театралізованими постановками та веселими іграми дитячі будинки для дітей-сиріт та інвалідів. В даному випадку важливо не те, що ти везеш дітям, а те, що ти їм даруєш емоції, позитив та увагу.

Також проводимо багато доброчинних акцій, спрямованих на допомогу та оздоровлення студентів: хтось потрапив в аварію, в когось виявили складну хворобу, траплялися випадки, що наші випускники прибували ранені із зони АТО. Збираємо хто що може: в соціальних мережах репостимо, робимо афіші, проводимо акції, виставляємо скриньки для пожертвувань на вечірках, мистецьких заходах та інших подіях університету. Інколи за акцію збираємо тисячу, а інколи і десять. А коли людина хворіє, то кожна гривня – на вагу золота.

Подібні заходи проводяться для допомоги пораненим в зоні АТО. Студентське самоврядування організовує зустрічі з бійцями, бере участь у волонтерській роботі в госпіталі (Головний військовий госпіталь поруч з університетом), долучається до донорських акцій.

Чим мотивуються студенти, які вступають у студентське самоврядування?

Студентське самоврядування покликане виховувати лідерів, формувати молоду генерацію, національну еліту. Позитивним моментом діяльності студентської ради є те, що відповідальність та контроль за виконанням студентами своїх обов’язків покладається на них самих. З іншого боку, рада не лише відповідає за виконання студентами своїх обов’язків, а й виступає захисником їхніх прав.

У складі Cтудентського парламенту молодь вчиться реалізовувати свої можливості і лідерські якості. Керівництво університету у всіх напрямках роботи включає «зелене світло» і підтримує нас у всіх починаннях. Ми проводимо масштабні флеш-моби, потужні розважальні заходи, благодійні концерти, посвяти, презентації і паралельно вчимося, як це все втілювати правильно. Події відбуваються в популярних нічних клубах, театрах, концерт-холах, виставках – і для студентів нашого вишу всі заходи безкоштовні.

До нас приходять студенти активні, амбіційні, зі своїми ідеями та переконаннями. Ми даємо можливість пробувати, планувати, помилятися, виправлятися, реалізовуватися та самостверджуватися. За те, що хтось помиляється, ніхто нікого не карає. Ціна помилки – досвід.

Студенти вчаться комунікації, набувають навиків співпраці. Після школи самоврядування студентам легше влаштовуватись на роботу. Студентський парламент для молоді – це експрес-квиток до успішного майбутнього.

Можу одразу згадати декілька колишніх активістів, які досягли успіху після закінчення університету:

  • екс-студдекан Юридичного факультету (сьогодні Факультет державного управління і права) – працює в апараті Верховної Ради;
  • екс-студдекан Факультету економіки – піар-менеджер топової політичної партії;
  • екс-дизайнер журналу «Кропива» (проект студентського самоврядування) – сьогодні дизайнер журналу Forbes;
  • екс-голова культурно-творчого комітету – арт-директор нічного клубу «Біоніка»;
  • екс-голова наукового комітету – працював юристом компанії «Аеросвіт», сьогодні помічник народного депутата.

Чи ведеться у вас робота щодо підтримки студентів, які родом з окупованих територій?

Так. Студентам із окупованих територій приділяється особлива увага. У нас є дві категорії студентів з «гарячих» областей (Донецьк, Луганськ, Крим). Перша категорія це наші студенти, які звідти родом. Їх ми забезпечуємо гуртожитками круглий рік, не тільки навчальний, а також надаємо матеріальну допомогу.

Флешмоб «Україна єдина»

Відео:

Друга категорія це студенти, які навчались на окупованій території і хочуть отримати українські дипломи. Таких студентів на закінчення 2014 року перевелось до КНУКіМ більше 200. Це колишні студенти Луганської державної академії культури і мистецтв, студенти Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля, Донецького національного технічного університету, Донецької державної музичної академії ім. С.С.Прокоф’єва, Луганського національного університету ім. Тараса Шевченка, Донецького національного університету економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського.

Завдяки клопотанню Михайла Поплавського студенти із цих регіонів мають змогу отримати вищу освіту в Україні.

Студентський парламент займався питаннями розміщення студентів у гуртожитках, забезпеченням належних умов проживання та адаптації молоді, допомагав готуватись та складати академічну різницю. Залучав їх до культурно-мистецьких заходів, акцій та різноманітних програм, щоб вони відчували себе захищеними і потрібними.

Чим студентське самоврядування КНУКіМ відрізняється від інших?

По-перше, студентське самоврядування КНУКіМ – одна велика родина, ми дбаємо один про одного, радимось, допомагаємо.
По-друге, наше студентське самоврядування у відносинах з адміністрацією користується європейською системою співпраці win-win, де обидві сторони у виграші. Ми шукаємо шляхи разом, як отримати максимально ефективний результат, відповідно, ми здобуваємо досвід і якісну освіту, а адміністрація, в свою чергу, аналіз слабких і сильних ланок у навчальному процесі.

По-третє, у нас найяскравіші і наймасштабніші флеш-моби. Один із найпомітніших був «Україна єдина». Його проводили на головній площі університету. Студенти, ставши плечем до плеча, вибудували контур карти України, разом із Кримом і обгорнули його синьо-жовтим прапором, а потім разом виконали національний гімн. Ця акція символізувала те, що Україна – єдина, неподільна держава і Крим був, є і буде українським.

Флешмоб Ice Bucket Challenge «З Україною в серці»

Відео:

Не менш помітним був патріотичний Ice Bucket Challenge «З Україною в серці». Студенти на площі перед університетом вишикувались у герб. Разом заспівали гімн України, вилили на себе тази з льодяною водою і тричі проскандували «Слава Україні!». У флешмобі взяли участь не тільки студенти, а також співробітники та адміністрація університету. Під час флешмобу зібрали п’ять тисяч гривень на підтримку української армії, гроші передали до військового шпиталю. Кожен студент тримав прапор України. Чесно кажучи, коли гімн країни виконували в унісон стільки людей, серце тьохкало, як ніколи, повсюди панував світлий настрій, міцніло почуття гордості за свою країну. Гордості за те, що молодь України не є байдужою до того, що відбувається довкола! Гордості за те, що ми у своїй ідеї, меті – єдині! Гордоcті, що я є частинкою дуже потужного осередку – Київського національного університету культури, який і за змістом, і за духом є національним.


Поділіться з друзями:   

Останні новини