Лише 60% українських студентів впевнені, що правильно обрали спеціальність

Такий висновок можна зробити переглянувши результати дослідження соціально-економічного портрету студентів проведеного аналітичним центром CEDOS.


Опитування студентів ВНЗ проводилося компанією GfK Ukraine у період з 15 лютого по 6 березня 2016 року на замовлення Аналітичного центру CEDOS. Вибірка дослідження: 831 студент денної форми ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації. Похибка не перевищує 3,5% при довірчому інтервалі 95%.

Метою опитування було дослідити соціально-економічне становище студентів, зокрема питання репетиторства, матеріального забезпечення, мотивації студентів, обставин вибору ВНЗ та спеціальності, працевлаштування студентів тощо.

"Більшість опитаних студентів (60%) не бажає змінювати свою спеціальність. Решта або ж хоче змінити (21%) або ж вагається і обрала варіант "важко відповісти" (20%). Імовірно частка тих, хто хоче змінити свою спеціальність, може бути більшою, проте студенти побоюються втратити час та не наважуються перевступити чи перевестись. Можливо, їх відлякує ризик втратити бюджетне місце або ж тиск батьків. Також стримуючим фактором може бути брак інформації про можливості переведення та правила ліквідації академічної різниці. ВНЗ здебільшого бояться втратити студентів, тому часто не поширюють цієї інформації між ними. Міносвіти в свою чергу приділяє мало уваги системі внутрішньої академічної мобільності та переважно докладається в кризові моменти, наприклад, переведення студентів з окупованих територій", - йдеться в результатах дослідження.

Питання: Чи хотiли би ви вчитись на спецiальностi, вiдмiннiй, нiж та, на якiй вчитесь/вчились на бакалавратi?

Відповідь
Кількість Зважений %
Нi 479 60%
Так 165 21%
Важко сказати 156 20%
Всього 800 100%

"Студенти, які вже працюють за фахом, не настільки схильні змінювати свою спеціальність. Таких лише 12,5%, ще 10% вагаються. Натомість серед тих, хто працює не за фахом, навпаки більше охочих змінити свою спеціальність - 32,5%, також більше тих, хто вагається - 18.1%. Цілком імовірно, що працюючи не за своєю спеціальністю, вони хочуть змінити її саме на ту, за якою працюють", - підрахували в CEDOS.

Однією з можливих причин невпевненості студентів у правильності вибору спеціальності (або ж впевненості, що вони її обрали помилково), є фактори, які мали вплив під час вибору спеціальності.

"Більшість студентів (50%) обрала спеціальність, бо цікавляться нею. Майже вдвічі менше студентів (29%) обирали, зважаючи на престиж професії, можливість працевлаштування та гарного заробітку. Водночас 16% студентів були заручниками тих чи інших зовнішніх обставин: порад батьків, знайомих, ціни чи місця на бюджеті. При цьому якщо саме батьки були ініціаторами рішення здобувати вищу освіту, то вибір спеціальності був пов’язаний з цими зовнішніми обставинами майже у половини з них (46%)", - наголошується в звіті.


Поділіться з друзями:   

Останні новини