Стипендія є основним або єдиним джерелом існування для студентів, - юристи Ради

Головне науково-експертне управління Верховної Ради України вважає, що пропозиція  про надання соціальних стипендій студентам  вищого навчального закладу «у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України» потребує встановлення чітко визначених критеріїв її надання.


Про це йдеться у його висновку до законопроекту «Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 5130 від 15.09.2016 р, який опубліковане на офіційному порталі Парламенту.

В управління проти зменшення кількості осіб, які будуть отримувати стипендію, адже це суперечить Конституції України, позначиться на соціальному стані студентів та примусить їх працювати замість навчання.

«У законопроекті простежується тенденція до звуження права осіб, які навчаються у вищих навчальних закладах  за денною формою навчання на отримання стипендій за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також продовження практики, згідно із якою закріплені у чинних законах державні гарантії забезпечується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів», - йдеться у висновку.

«Крім цього, слід врахувати, що відповідно до статті 18 Закону України «Про  державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» стипендії учням професійно-технічних та студентам вищих державних навчальних закладів входять до державних соціальних гарантій, які надаються з метою соціальної підтримки цієї категорії громадян, та мають встановлюватися законами України. Знецінення грошових доходів та заощаджень громадян внаслідок високої цінової інфляції, девальвації національної валюти, зростання тарифів на житлово-комунальні послуги (проживання у гуртожитках) та збільшення вартості послуг громадського транспорту перевезень суттєво погіршило спроможність батьків чи осіб, які їх замінюють, забезпечити дитину (особу), яка продовжує навчання, належним матеріальним утриманням. Тому для багатьох студентів (курсантів, учнів)  стипендія є основним чи єдиним джерелом існування», - наголосили юристи.

Головне управління вважає, що пропозиція  про надання соціальних стипендій студентам (курсантам) вищого навчального закладу «у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України» потребує встановлення чітко визначених критеріїв її надання.

«Як звуження змісту і обсягу наданих законом прав слід розглядати пропозицію щодо визначення частки студентів (курсантів), які мають право на отримання академічних стипендій (на сьогодні це 825 грн.), вченою радою вищого навчального закладу у межах, визначеного Кабінетом Міністрів України загального відсотку студентів (курсантів), які мають таке право, та стипендіального фонду (зміни до Закону України «Про вищу освіту»); скасування можливості отримання персональних стипендій особами, які досягли значних успіхів у навчанні та/або науковій діяльності і надання натомість звичайних академічних стипендій згідно з критеріями, встановленими Кабінетом Міністрів України. Слід також врахувати, що наслідком скасування вказаних виплат для студентів буде зниження якості їх навчання, оскільки вони змушені будуть шукати різноманітні підробітки для забезпечення належного рівня життя.  умовах. Таким чином, у довгостроковій перспективі ринок праці отримує менш кваліфікованих працівників, що негативно позначиться на можливостях розвитку економіки в цілому», - підсумували експерти у висновку.


Поділіться з друзями:   

Останні новини