В БТІ працюватимуть роботи?

Площу будь-якого приміщення, навіть заповненого предметами, віднині можна виміряти у рази швидше з допомогою спеціального робота. Про це розповідає  автор винаходу, львівський учень Малої академії наук Максим Лема.


За його словами, робот, рухаючись у будівлі, оцінює внутрішні параметри будови з допомогою ультразвуку, дані передає на комп’ютер, де вони опрацьовуються спеціальною програмою.

«Поки що я керую роботом з комп’ютера з допомогою інтерфейсу блютуз (bluetooth – ред.), а далі планую, щоб він працював автоматично. Наразі ж я його вмикаю, доводжу до початкової точки, і він починає обертати ультразвукову башту та сканує приміщення», – пояснив юний винахідник.

Принцип роботи технічної новації нескладний. У приміщенні робот надсилає ультразвуковий імпульс на кожен градус кута повороту. Отже, 360 імпульсів малюють повну картину внутрішньої частини будівлі без будь-яких похибок. Програмне забезпечення, розроблене під ультразвукового робота, миттєво створює план кімнати і всієї будівлі.

«Нині у своїй роботі архітектори та дизайнери використовують електронну рулетку та лазерний сканер. Рулетка поширеніша і дешевша. Але у неї є недоліки. Приміром, її промінь не проникає крізь меблі. Також вона автоматично не складає план приміщень, а лише фіксує координати. А професійна вимірювальна техніка ще й дорога – коштує понад 10 тисяч доларів», – зазначив М. Лема.

Тимчасом ультразвуковий робот здатний точно визначати параметри кімнат будь-якої форми, і меблі йому не перешкода. За словами винахідника, машині немає різниці, що вимірювати. Він може сканувати пряму лінію, коло чи трикутник. На відміну від лазерних систем вимірювання розробка МАНівця коштує значно дешевше – до шести тисяч гривень. Щоправда, юний винахідник стверджує, що розробка згодом подешевшає, адже світ входить у нову еру роботів.

Науковий керівник Максима Леми, викладач МАН Вадим Маркелов запевнив, що над програмним забезпеченням проекту винахіднику довелося попрацювати кілька місяців. Науковець наголосив: «Сам робот – це, по суті, агент, який просто їздить і збирає інформацію. Багато чого ще треба налаштовувати. Утім, основну роботу виконує комп’ютерна програма».

М. Лема відзначив, що перспективність своєї розробки він збагнув не відразу. «Спершу я думав застосовувати свого робота як сканера-пошуковика інших роботів. Тобто в майбутньому, якщо у людей працюватимуть інші роботи, приміром, які прибирають, готують їжу, моя машина мала б знати, де вони всі перебувають», – пояснив М. Лема.

Однак уже сьогодні розробка МАНівця може принести чимало користі, наприклад, для бюро технічної інвентаризації, працівники якого займаються вимірюванням площ будівель та їх плануванням.

«Скажімо, щоб виміряти звичайним метром, наприклад, офісне приміщення на 5 тисяч квадратів, доведеться згаяти цілий робочий день – вісім годин. З електронною рулеткою можна впоратися за 3 години. Робот витратить лише годину-півтори. І головне, що не припуститься навіть міліметрових похибок», – зазначив винахідник.

За матеріалами прес-служби МАН


Останні новини