Мікроби підвищать ефективність видобутку нафти

Вчені з Університету штату Орегон досліджували мікробну технологію, яка підвищує віддачу нафтових пластів і робить нафтовидобуток більш екологічною.


Дослідники по-новому поглянули на стару, але рідко використовувану методику підвищення ефективності видобутку нафти. Мова йде про технології підвищення віддачі нафтових пластів за допомогою мікроорганізмів. Вона була розроблена десятки років тому, але нафтовики втратили до неї інтерес через високу вартість, суперечливих результатів і неповного розуміння процесу.

Видобувати нафту не так просто, як здається. Нафтовий фонтан, знайомий по відеокадри з місць буріння нафтових свердловин, б'є потужним струменем вгору протягом короткого часу. Потім необхідно нафту відкачувати, причому заливаючи в свердловину воду, яка витісняє нафту. На жаль, такий спосіб видобутку вкрай неефективний: від третини до половини нафти залишається в родовищі, і викачати її не виходить.

Технологія підвищення віддачі нафтових пластів за допомогою спеціальних мікроорганізмів припускає введення в свердловину розчину з мікробами. Бактерій годують дешевим цукром, кормової патокою, яка є побічним продуктом цукрового виробництва.

Вчені провели детальний аналіз цього процесу і показали, як бактерії закривають одні пори і звільняють інші, забезпечуючи безперешкодний струм нафти. Колонії бактерій заповнюють пори в породах і послаблюють силу зчеплення нафти з поверхнею, як миючий засіб, змиває жир з пательні. Це дозволяє краще "промивати" родовище водою і добувати більше нафти, ніж без використання мікроорганізмів. Крім того, таким чином відбувається очищення порід, що корисно для екології і може застосовуватися в забруднених нафтою районах.

Дослідження показує, що бактерії відіграють роль поверхнево-активної речовини, своєрідного "мила", яке вимиває нафту. Це означає, що для підвищення ефективності освоєння родовища можна застосовувати не тільки бактерії, яких складно вирощувати і годувати, але і штучні поверхнево-активні речовини.


Останні новини