Радіотелескоп ALMA перепише всю астрохімію

За допомогою новітнього радіотелескопу ALMА вчені відкривають зовсім нову еру розшифровки хімії Всесвіту. Дослідницька група вже продемонструвала можливості ALMA при вивченні міжзоряного газу в сузір'ї Оріона.


Молекули в просторі обертаються і вібрують, і кожна з них має свою унікальну "підпис" цих рухів. Всякий раз, коли молекули змінюють свій стан, поглинається і виділяється певна кількість енергії - у вигляді електромагнітного випромінювання.

Телескоп ALMA дозволяє з небаченими досі темпами обстежити великі ділянки неба, визначаючи хімічний склад навіть самих далеких куточків космосу. Завдяки цьому сьогодні можна проводити дослідження, які досі були неможливі або надмірно трудомісткі.

На прикладі Оріона вчені вперше довели, що ALMA в змозі провести хімічний аналіз регіону активного зореутворення, де з газу і пилу народжуються нові зоряні системи. Для першого тесту можливостей ALMA вибрали пошук в космосі слідів етилового ціаніду (CH3CH2CN). Ця речовина вже виявляли неодноразово, і воно є ідеальним тестовим зразком для аналізу якості роботи нового астрономічного інструменту. Спектральні лінії, надані ALMA, підтвердили наявність специфічних молекул в досліджуваному регіоні космосу. Таким чином, у астрономів з'явився новий інструмент для вивчення складних спектрів в різних регіонах в нашої Галактики.

Телескоп ALMA будується в пустелі Атакама на півночі Чилі на висоті 5000 метрів. Після завершення будівництва в 2013 році 66 високоточних антен і передова електроніка ALMA відкриють безпрецедентні можливості для вивчення Всесвіту в діапазоні між наддовгими і інфрачервоними хвилями.


Останні новини