Австралія запустила надпотужний телескоп

Минулого тижня Австралія представила колосальний радіотелескоп, який дозволить астрономам виявити наддалеких галактик і досліджувати глибини Всесвіту з безпрецедентною точністю.


Австралійський телескоп SKA Pathfinder (ASKAP) офіційно розпочав роботу 5 жовтня. Це особливий науковий інструмент: найбільший у світі радіотелескоп вартістю 140 млн дол, який може досліджувати небо набагато швидше, ніж будь-який існуючий радіотелескоп.

Антени ASKAP розташовані в регіоні Землі з найменшим рівнем радіоперешкод

ASKAP розміщений в обсерваторії Murchison в австралійській Західній пустелі. Він складається з 36 антен, кожна 12 метрів в діаметрі. Дані з телескопа буде обробляти суперкомп'ютер вартістю 33 млн дол, а доступ до телескопа отримають 350 вчених з більш ніж 130 установ, що виконують 10 наукових проектів.

Радіотелескоп ASKAP здатний уловлювати навіть дуже слабке випромінювання далеких галактик, що розширить горизонти астрономічних досліджень. Також з його допомогою можна вивчати газ, з якого формуються зірки, досліджувати пульсари, квазари й інші об'єкти. Все це істотно збільшить обсяг знань про фізичні закони Всесвіту.

Телескоп ASKAP є демонстратором технологій та частиною 2,5-мільярдної. астрономічної програми Square Kilometre Array (SKA), яку можна назвати, мабуть, самим масштабним астрономічним проектом в історії. Радіотелескоп SKA буде являти собою масив з тисяч приймачів з антенами сумарною площею в 1 кв. км. Антени будуть розміщені в Південній Африці та Австралії і з'єднані високошвидкісними оптоволоконними лініями зв'язку.

Перший етап будівництва SKA планується почати в 2016 році, а перші спостереження відбудуться вже в 2020 році.


Останні новини