Австралійський телескоп нового типу стежить за Сонцем

Він не тільки дозволить вивчити всю історію Всесвіту, але і зможе заощадити мільярди доларів, своєчасно сповіщаючи землян про примхи сонячної погоди.


Завершення будівництва Murchison Widefield Array (MWA) знаменує завершення 8 років напруженої роботи 13 наукових установ чотирьох країн (Австралія, США, Індія і Нова Зеландія). Але наукова робота нового інструмента вартістю 51 млн дол тільки починається.

Антени MWA виглядають не дуже переконливо, однак це частка високотехнологічного інструменту, який вперше дозволить вивчити всю історію Всесвіту

Низькочастотний радіотелескоп MWA являє собою масив з 2048 нерухомих радіоантен, що працюють в діапазоні 80-300 МГц. Дипольні антени з подвійною поляризацією згруповані на 128 майданчиках і не мають рухомих частин - кожна група буде формувати своє поле зору з кутами до 25 градусів на частоті 150 МГц. Більшість груп (112) будуть розкидані на відрізку в 1,5 км, утворюючи антену з дуже високою якістю зображення і полем зору в кілька сотень квадратних градусів при дозволі кілька кутових хвилин. Що залишилися 16 груп будуть розміщені окремо - це створить базу в 3 км і дозволить вивчати сонячні спалахи з високим кутовим дозволом.

MWA зможе виявляти і відстежувати масивні сонячні бурі, такі, як та, що залишила без світла 6 млн. канадців в 1989 році. Подібні спалахи можуть викликати масштабні техногенні катастрофи: в 2011 році американці підрахували, що пошкодження енергосистем в результаті сонячної бурі може призвести до збитків в 2 трлн дол

Новий радіотелескоп зможе прогнозувати рух сонячних бур і передбачати магнітні бурі на Землі в 4 рази раніше, ніж сучасні навколоземні супутники. У роботу MWA вступить на початку 2013 року - дуже вчасно, адже в наступному році очікується пік сонячної активності.

Крім стеження за погодою на Сонці новий радіотелескоп відкриває унікальні можливості з вивчення Всесвіту. Зокрема MWA надасть безпрецедентний погляд на всю історію Всесвіту, включаючи найраніші етапи її формування, які дуже цікавлять науковців з точки зору взаємодії темної матерії і звичайної речовини. Телескоп буде також використовуватися для вивчення далеких галактик, перших зірок і чорних дір.


Останні новини