Американські дослідники вивчатимуть далекі планети за допомогою робота-гібрида

Інженери з Robotics Lab Іллінойського технологічного інституту розробили оригінальну концепцію робота для дослідження Титана.


Незвичайний апарат може жваво котитися по землі або злітати, долаючи непрохідні ділянки місцевості.

З часу приземлення зонда Huygens на поверхню супутника Сатурна Титана в січні 2005 року вчені ламають голову над проблемою повторення місії, але вже з використанням мобільного апарата. Вивчення дуже цікавого небесного тіла, свого роду мініатюрного аналога ранньої Землі, найкраще вести за допомогою рухомого апарату, а не стаціонарної платформи. Проте використання колісних візків, човнів, дирижаблів та інших вузькфункціональних платформ не дозволить вивчити різноманітний рельєф Титана.

Запропонований Robotics Lab апарат поєднує достоїнства наземного всюдихода і літального апарату з вертикальними злетом і посадкою. По суті це квадрокоптер (гвинтокрила машина з чотирма підйомними гвинтами), поміщений в циліндричну клітку-колесо. Клітина виконує не тільки функцію рушія, але і захищає зонд від ушкоджень у разі падіння. У рух апарат приводиться за допомогою гвинтів, які або змушують зонд котитися по поверхні, або піднімають його в повітря.

Гібридний рушій дозволяє істотно знизити енергоспоживання робота, що є одвічною проблемою звичайних квадрокоптеров. Експерименти показують, що гібридний робот може пройти відстань в 4 рази більшу і працювати майже в 6 разів довше, ніж звичайний літаючий аналог.

Конструкція апарату настільки проста, що дивуєшся тому, чому вона не прийшла в голову раніше. Тим не менш, "пташка в клітці" здатна впевнено долати ділянки з піском, замерзлим снігом, льодом, дрібними каменями, а в разі необхідності перелітати через неширокі озерця або тріщини. Там, де застрягнуть будь колеса, квадрокоптер просто злітає в повітря і переміщається в безпечну ділянку. При цьому він може довгий час знаходитися на поверхні, наприклад заряджаючи батареї або перечікуючи негоду. Є й інші корисні «побічні» функції гібридного рушія, наприклад можливість злетіти і зробити панорамний знімок місцевості або зазирнути за схил пагорба.


Останні новини