Розроблено стабільний "теплий" світлодіод

Світлодіоди відомі високим рівнем енергозбереження та тривалістю роботи, а основною перешкодою до масового використання в якості джерела внутрішнього освітлення є холодний синюватий світло.


Вчені з Університету Джорджії (США) створили перший теплий білий світлодіод з одним світловипрмінюючим елементом.

"Зараз світлодіоди використовуються в основному у спалахах і автомобільних фарах, але вони дають синювате холодне світло, - говорить головний автор дослідження ад'юнкт-професор Женгвей Пан. - Наш матеріал дозволяє досягти необхідної колірної температури і передачі кольору, що раніше не вдавалося ні з одним світлодіодом ".

Для опису штучного світла використовуються дві величини, говорить Пан. Перша - кольорова температура, вимірювана в градусах Кельвіна. Температура трохи нижче 4000 К ідеальна для внутрішнього освітлення. А синювате світло існуючих світлодіодів має температуру більше 5000 К. Друга важлива величина, індекс передачі кольору, характеризує відповідність кольору природному освітленню. Тут для внутрішнього освітлення ідеальні значення вище 80. Розроблений матеріал дає колір, що вписується в обидва обмеження: з колірною температурою менш 4000 К і індексом передачі кольору 85.

Тепле світло можна отримати і від синюватого світлодіода, покривши його окремим шаром люмінофора, що володіє іншими характеристиками. Але поєднання матеріалів в точній пропорції - досить складна і дорога процедура, а отримане світло нестабільне, оскільки речовини по-різному реагують на температурні зміни. Використання єдиного люмінофора вирішує всі ці проблеми. Для його створення вчені змішали в найдрібніших кількостях порошки графіту і оксидів європію, алюмінію і барію, а потім прогріли суміш до 1450 градусів.

Це відкриття - початок великої роботи, говорить Пан. Енергоефективність нового люмінофору поки помітно нижче існуючих холодних світлодіодів. Крім того, навіть незначні зміни в температурі і тиску при його створенні можуть змінити колірні характеристики, що також критично для промислового виробництва.


Останні новини