Експериментам на Великому адронному колайдері повноцінно послужить й український інтелект

Отриманий статус України як асоційованого члена в Європейській організації з ядерних випробувань (ЦЕРН) чіткіше окреслює орієнтири як для української влади щодо підтримки наукових досліджень у цілому в країні, так і для галузевих науково-дослідних інституцій.


А зокрема українські учені-фізики мають максимально скористатися співпрацею з ЦЕРН передусім в інтересах науки і піднесення її авторитету в державі.

Таку думку висловив у розмові з кореспондентом Укрінформу співробітник ЦЕРН (експеримент ATLAS у LHC), координатор експерименту ZEUS в колишньому колайдері HERA в DESY в Гамбурзі (Німеччина), вчений-фізик Михайло Лісовий.

«Я певен, що експериментам на Великому адронному колайдері повноцінно послужить український інтелект. Адже відтепер українські спеціалісти у галузі фізики високих енергій мають змогу офіційно брати участь в експериментах на Великому адронному колайдері (ВАК). Оскільки досі вони працювали там опосередковано, наприклад, від Об'єднаного Інституту ядерних досліджень у місті Дубна (Росія). Водночас це спростить доступ українським науковцям до даних ВАК», - зазначив вчений.

За словами Лісового, є ще кілька аспектів, важливих для науки і держави, що несе асоційоване, а згодом й повноправне членство у ЦЕРН. Це, насамперед, офіційне визнання інтелектуального внеску українських науково-дослідних інститутів. На сьогодні офіційне українське представництво є у трьох великих експериментах на ВАК, хоча українські вчені беруть участь й в інших.

По-друге, для української фізики високих енергій це шанс отримувати, як кажуть, певну особистісну вигоду від участі в передових дослідженнях, як і для вітчизняних підприємств можна розраховувати на конкретний фінансовий результат від участі у тендерах ЦЕРН. По-третє, ми своє впливове слово зможемо сказати й щодо дослідницьких програм ЦЕРН завдяки участі в Раді ЦЕРН, зазначив науковець.

"Наостанок, теж не менш вагомий аспект, коли ми говоримо про євроінтеграцію України та позиціонування її як серйозного і солідного члена європейського і світового співтовариства. Отримати визнання нашого внеску науковою спільнотою, оскільки дослідження ЦЕРН є дуже актуальними на даний момент це не тільки оцінка окремих вчених чи інституцій, а й імідж України як держави з потужним науковим інтелектом», - додав Лісовий.


Останні новини