Науковці знайшли спосіб дивитися крізь непрозорі предмети використовуючи безпечне світло

Якщо досі лише X-промені та інші форми радіації мали монополію на проникнення у непрозорі предмети, то це вже не так.


Як йдеться у статті в журналі "Nature" (12 лютого), видиме світло може проникати через фарбу чи шкіру і використовуватись для медичних потреб. Звичайні світлові хвилі можливо скоро замінять X-промені та дадуть змогу видаляти пухлини без хірургічного втручання. У видимого світла є вагома перевага: воно може взаємодіяти з молекулами і тому такі “МРТ-апарати” даватимуть набагато якіснішу картинку. Та в цьому і є проблема: молекула може ввібрати світло або розсіяти його – роблячи його непридатним для використання. Проте, науковці знайшли спосіб зібрати розсіяне світло і відтворити зображення на іншому боці.

Для відтворення картинки використали “просторовий модулятор світла” – який застосовують астрономи у задачах відновлення світла, яке пройшло через атмосферу, – який розділятиме різні частинки світлового потоку. Технологія складна, але дає змогу визначити місце відбиття.

Ранні експерименти стали на диво успішними: вдалось сконцентрувати пучок світла в 1,000 раз потужніший від того, яке розсіювалось.  Натхненні результатом, науковці використали ультразвукові хвилі, які зміщували світло. Це відбите світло поверталось назад і утворювало “зону-факел” (див. вище). Такий “факел” розміром у мікрометр додатково підсвічував зону відбиття.

Щоб пришвидшити процес, інша команда у Парижі просвітила цим способом мишаче вухо, аби довести можливість використання як сканерів. Поки що, метод дуже повільний і потребує повної нерухомості. Метод має потенціал не лише в медицині, а й у реставрації чи археології. Також існують менш шляхетні наміри, про що сказав один з науковців: “часто запитують чи ми створимо додаток для смартфона, щоб дивитися крізь душові шторки… ми не маємо намірів робити таке”.


Останні новини