НТУ «ХПІ» ефективно поєднує державні та індустріальні стандарти у навчанні студентів

В університеті є два напрями підготовки та цілий ряд спеціальностей, випускники котрих користуються попитом серед компаній, які займаються розробкою програмного забезпечення.


При підготовці ІТ-фахівців надважливим є доступ студентів до сучасних засобів розробки програмного забезпечення, можливість якісної методичної підтримки, обмін досвідом із професіоналами галузі, а також залучення до викладання фахівців із великим досвідом практичної роботи.

Університет має багаторічний досвід співпраці з компанією «Майкрософт Україна» та широко використовує технології корпорації Microsoft. Саме завдяки ефективному використанню цих технологій, університет здатний випустити фахівців, які задовольняють найвибагливіших роботодавців.

Досвідом підготовки конкурентноспроможних ІТ-фахівців по сучасним індустріальним стандартам з нами поділився завідувач кафедри комп’ютерного моніторингу та логістики НТУ «ХПІ» д.т.н., проф. Раскін Л.Г.

- Леве Григоровичу, що є технологічною базою для побудови такої системи навчання на Вашій кафедрі?

- Усі наші студенти та викладачі мають облікові записи в  хмарному сервісі Microsoft Office 365. Цим обліковим записом вони авторизуються в мережі університету, системі дистанційної освіти, а також мають доступ до інших служб доступних у Office 365. Така побудова єдиного середовища для навчання і є основою для ефективної організації навчального процесу.

- Як на кафедрі вирішено проблему залучення до викладання  досвідчених фахівців у галузі розробки програмного забезпечення?

- Ми ведемо тісну співпрацю з компаніями, котрі займаються розробкою програмного забезпечення. Також на нашій кафедрі за сумісництвом працюють досвідчені фахівці з таких компаній. А використання комунікаційних можливостей хмарного сервісу Office 365 дозволяє зробити навчання зручним і доступним для всіх учасників освітнього процесу.

На наші кафедрі викладають представники компаній NIX Solutions та Epam Systems Ukraine.

- Як саме проходить таке навчання?

Для проведення занять у онланй-режимі ми використанням систему відео-конференцзв’язку Microsoft Lync. Це дозволяє викладачу провести лекцію чи практичне заняття для студентів, які знаходяться будь-де. Актуальним це є, в першу чергу, для наших студентів із зони АТО, коли вони не змогли вчасно прибути на навчання. Microsoft Lync дозволяє викладачу через онлайн-відео вести заняття, проводити демонстрацію презентацій, спілкуватись у чаті зі студентами, а також отримувати доступ до керування їх робочим столом для допомоги, наприклад, у написанні коду та ін.

Під час спільної роботи над курсовою роботою група студентів може використовувати онлайн-версію середовища для розробки програмного забезпечення Microsoft Visual Studio та систему керування версій Team Foundation Server. Це дозволяє студентам отримати навички розробки програмного забезпечення  за світовими стандартами.

Ми також подбали і про якісне методичне забезпечення. Сьогодні наші викладачі максимально використовують методичні матеріали доступні по підписці Microsoft IT Academy для викладання наших ІТ-диспиплін. На нашу думку, таке поєднання здатне забезпечити найвищу якість підготовки фахівців.

- Коли виникла ідея створення ІТ-Академії в університеті? Хто був ініціатором цього?

- Така ідея в нас була давно. Ініціаторами цього були викладачі нашої кафедри – комп’ютерного моніторингу та логістики, а керівництво університету, звісно ж, підтримало цю ініціативу. Академія у нас працює лише рік, проте за цей час нами було зроблено дуже багато.

- Як проходила адаптація навчальних програм дисциплін, які у Вас викладаються, з курсами Microsoft IT-Academy?

- Матеріали в курсах від корпорації Microsoft значно відрізняються від наших попередніх напрацювань. Але ми розуміємо, що вони були розроблені передовими фахівцями галузі і базовані на інноваційних методиках та передбачають вивчення самих сучасних програмних продуктів. Тому оптимальним варіантом є поєднання нашої традиційної системи навчання з якісним методичним забезпеченням, що доступне в курсах Microsoft IT-Academy.

Під час організації викладання цих дисциплін викладач враховує час, який потрібен для самостійної роботи студента з матеріалами курсу в ресурсах Microsoft  IT Academy.

- Результат тестування пройденого після навчання по курсу в середовищі Microsoft IT Academy якось враховується викладачем?

- Так, результат цього тестування є допуском до заліку чи екзамену. При наявному рівні інтеграції курсів від  корпорації Microsoft із нашими навчальними програмами це є логічним кроком.

- Розкажіть, будь ласка, детальніше про роботу сертифікаційного центру в університеті.

- Існує два рівні сертифікації по технологіям корпорації Microsoft. Перший рівень  це початковий, а другий – для професіоналів. Проведення першого рівня сертифікації забезпечує компанія Certiport (курси по офісним технологіям та курси для спеціалістів базового рівня). Проходження сертифікації для професіоналів можливе у сертифікаційних центрах компанії PearsonVUE.

 

 

Сьогодні у НТУ «ХПІ» вже працює сертифікаційний центр по компанії Certiport. Це дозволяє студентам, які пройшли навчання на курсах, доступних в рамках Microsoft IT Academy, та успішно пройшли тестування, пройти сертифікацію прямо в університеті.

Сертифікацію в нашому центрі можуть проходити не лише наші студенти, а і будь-хто.

З наступного навчального року ми плануємо відкрити центр для сертифікації професіоналів по продуктах корпорації Microsoft. Для цього ми вже уклали договір із компанією PearsonVUE та  вирішуємо технічні питання забезпечення роботи нового сертифікаційного центру. Для роботи цього центру необхідно забезпечити наявність відповідного обладнання для контролю під час проходження тестування.

- Яка частина студентів проходить сертифікацію у сертифікаційному центрі в університеті після навчання в ІТ-Академії?

- Наша ІТ-Академія працює тільки рік, тому зараз ще передчасно говорити про ці показники.  Сьогодні нашою метою є якісна інтеграція курсів із навчальними дисциплінами.

- Чи часто роботодавець вимагає сертифікат, що підтверджує рівень компетенції по технологіям корпорації Microsoft?

- При працевлаштуванні, звичайно, головне це знання. Сертифікат є лише підтвердженням рівня знань. Вітчизняні ІТ-компанії звикли перевіряти знання претендента перед прийманням на роботу. Деякі компанії мають практику вже потім відшкодувати вартість сертифікації своєму співробітнику. За кордоном же наявність сертифікату більш актуальна, адже там більше їм довіряють.

- В яких компаніях переважно знаходять роботу випускники ІТ-спеціальностей вашого вишу?

- Таких компаній у м. Харків дуже багато, наші випускники працюють у переважній їх більшості. Найбільша кількість наших випускників працюють у компанії Epam Systems Ukraine.

- З якого курсу Ваші студенти починають вирішувати питання свого працевлаштування?

- Більшість студентів на 3-му курсі вже працюють, до чого адміністрація університету ставиться з розумінням.

- А викладачі університету виявляють бажання пройти навчання на курсах та отримати сертифікат?

- Після запуску нашої ІТ-Академії  троє наших викладачів пройшли сертифікацію, адже наявність мінімум двох сертифікованих викладачів була вимогою підписки Microsoft IT-Academy. Зараз проходять навчання та будуть проходили сертифікацію ще декілька викладачів.

- Як у Вашому університеті вирішено питання легалізації програмного забезпечення?

- Ми прийняли пропозицію компанії «Майкрософт Україна» та хочемо приєднатись до  програми ліцензування Enrollment for Education Solution, котра надає можливість річної підписки на сервіси та програмні продукти Microsoft.

Такий варіант надасть можливість оптимально вирішити питання легалізації програмного забезпечення в університеті. А студенти отримають можливість використовувати локально встановлені на своїх пристроях офісні додатки Microsoft, адже підпискою буде також передбачено доступ до розширеної версії хмарного сервісу – Office 365 ProPlus.

- Яким чином Вам сприяє компанія «Майкрософт Україна»?

- Зараз для нас є важливим навчання викладачів, яке проводить компанія. Це відбувається у Харкові, 3-4 рази на рік. Також нам компанією надаються ваучери для безкоштовного проходження сертифікації нашими студентами та викладачами.

Зараз нам надано 15 ваучерів, а отримають їх наші студенти, які покажуть найкраще себе в процесі навчання.


Останні новини