Вінницька ЗШ №35 бере участь в експерименті з використання хмарних технологій у навчанні

Microsoft Office 365 для навчальних закладів – це набір програм, що базується на хмарних технологіях і включає в себе безкоштовну електронну пошту, службу обміну миттєвими повідомленнями, засіб проведення відео конференцій і здійснення голосових викликів, а також дозволяє створювати і редагувати документи в онлайн-режимі.


Хмарний формат означає, що всі дані зберігаються в центрі обробки даних Microsoft, а не на комп’ютері користувача, і це забезпечує користувачам доступ до документів і даних з різних пристроїв через мережу Інтернет за допомогою браузера.

Про досвід використання сервісу OneNote Class для проведення занять нам розповів Іван Стромило, вчитель інформатики ЗШ І-ІІІ ступенів №35 Вінницької міської ради.

- З якого року Ваша школа почала використовувати технології Microsoft у навчальному процесі?

Наша школа взагалі дуже позитивно ставиться до різних інновацій.  Використовувати технології корпорації Microsoft ми почали у 2011 році, коли наші вчителі відвідали Всеукраїнський форум Microsoft «Вчитель-новатор». Саме на цьому одноденному заході представниками компанії нам було продемонстровано переваги використання технологій Microsoft у навчанні.

З того моменту ми почали використовувати у своїй навчальній діяльності наступні продукти: Microsoft OneNote, Lync та SkyDrive (тепер OneDrive) та Office online.

- OneNote тоді не був хмарним сервісом, адже Office 365 тоді ще не було?

Не зовсім так, користувачі, котрі мали облікові записи Microsoft Live ID, мали доступ до хмарного сховища SkyDrive, де і зберігались їхні книги із записами OneNote. Подальшим же кроком у розвитку цих технологій було створення корпорацією Microsoft у 2011 році сервісу Office 365, який поєднав у собі ці та багато інших можливостей.

- Коли Ваша школа почала використовувати сервіс OneNote Class?

Про переваги використання OneNote Class ми дізнались минулого року в офісі компанії «Майкрософт Україна», під час однієї з презентацій.

Далі, відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 21.05.2014 р. №629, ми стали учасниками дослідно-експериментальної роботи за темою «Хмарні сервіси в освіті» на базі загальноосвітніх навчальних закладів України. В експерименті беруть участь 18 загальноосвітніх закладів, а сам експеримент триватиме до 2017 року.

У рамках цього експерименту школи розбудовують хмаро-орієнтоване навчальне середовище, тобто штучно побудовану систему, що забезпечує навчальну мобільність, групову співпрацю педагогів та учнів і використовує хмарні сервіси для ефективного, безпечного досягнення дидактичних цілей.

- Які заходи в рамках цього експерименту Ваша школа проводила?

Так, 26 листопада 2014 року на базі  нашої школи відбувся Всеукраїнський семінар "Хмарні сервіси в освіті" на якому було продемонстровано використання Office 365 у навчальній діяльності.

Під час семінару ми на прикладі нашого закладу продемонстрували колегам досягнення у використанні OneNote Class.

- Ваша школа серед лідерів по впровадженню технологій корпорації Microsoft у загальноосвітніх закладах України?

Так, думаю що ми входимо в умовний перелік шкіл, які бачать перспективу у використанні хмарних технологій у навчанні школярів та мають значні успіхи у їх впровадженні.

- Поясніть, будь-ласка, як відбувається взаємодія вчителя та учнів під час такого навчання та для чого використовується  продукт OneNote Class Notebook Creator?

Використання OneNote Class у нашій школі розпочалось у навчальному році, який щойно завершився. До цього ми використовувати OneNote, але постало питання організації навчального процесу на більш якісному рівні.

Сервіс OneNote Class, на відміну від OneNote, дозволяє розподілити ролі користувачів. Він забезпечує можливість викладачеві проводити заняття для учнів, надаючи їм через  оболонку OneNote Class доступ до методичних матеріалів та завдань. Після виконання учнями завдань на відповідній вкладці у OneNote, вчитель може перевірити їх та зробити необхідні коригування на листі з роботою учня. При цьому вчитель бачить цю всію інформацію структуровано, що робить його роботу ефективнішою.

Для організації цього процесу адміністратор сервісу Office 365 від навчального закладу надає відповідні права вчителям для створення навчального середовища по предметам, які вони викладають, а також створює облікові записи для учнів. Після чого, встановивши на своєму пристрої програму OneNote Class Notebook Creator, вчитель створює каталог предмету в OneNote Class та додає необхідні матеріали для навчання. Учень, який отримав запрошення свою електронну скриньку, може приєднатися до вивчення цього предмету. Він заходить через OneNote online або через встановлений додаток на свій пристрій та може виконувати завдання, котрі надає вчитель. Для цього учень робить текстові або графічні нотатки на аркуші із завданням. Після цього вчитель перевіряє правильність виконання завдань та робить свої помітки в роботі учня. Помітки вчителя, який перевірив роботу учня,  будуть йому доступні учневі.

- Як саме організовано проведення експерименту у вашій шолі?

Ми обрали 5-ті та 6-ті класи для участі в експерименті. Діти такого віку, на нашу думку, є достатньо ерудованими у використанні сучасних технологій. Також вони, у порівнянні з більш дорослими дітьми, здатні більш якісно використовувати усі переваги  від таких нововведень.

У нас чотири 5-х та чотири 6-х класів, і з тих і з інших ми обрали по 2 класи для участі в експерименті. Саме це дозволить нам порівняти результати навчання за традиційною формою та з використання хмарних технологій корпорації Microsoft.

Класи, котрі приймають участь у експерименті, 100% своїх предметів вивчають з використанням  середовища OneNote Class.

Зараз ми вже маємо певні результати, які будуть оприлюднені на конференції педагогічного колективу закладу перед початком навчального року.

- Чим на Вашу думку відрізняється модель використання хмарних технологій у школі та вищому навчальному закладі?

З точки зору використання технологій відмінностей не багато, але вищі навчальні заклади мають інші цілі та більш підготовлений персонал, що дозволяє їм якісніше і ширше використовувати такі сервіси.

- Які витратити матиме школа, якщо в ній буде запроваджуватись хмарний сервіс Office 365 для навчання?

Технології, про які ми з Вами говоримо, для школи є безкоштовними. Можливі лише певні супутні витрати. У нашому випадку, це вартість каналу до мережі Інтернет та доменне ім’я, яке ми використовуємо для роботи з Office 365.

- Чим Вашій школі допомагає компанія «Майкрософт Україна»?

Найсуттєвіша підтримка компанії - це доступ до актуальної інформації щодо використання технологій та навчання вчителів, яке вони можуть забезпечити.  Майкрософт підтримує програми «Партнерство в навчанні», її керівник Роман Рудюк та інші фахівці завжди надають необхідну допомогу школі у вирішенні тих чи інших питань.

Періодично компанія проводить різноманітні заходи, під час яких вчителі і учні можуть поспілкуватись з представниками компанії, розробниками програмного забезпечення та колегами.

- Чи є якісь недоліки у варіанту проведення занять із використанням таких технологій?

На мою думку, негативних моментів тут немає. Навпаки, таке навчання сприяє підвищенню інтересу до навчання в учнів, що дозволяє вчителю подати їм більше матеріалу.

- Для роботи з сервісами Office 365 підходить будь-який ноутбук, чи є певні вимоги до техніки?

Для роботи з системою в режимі онлайн необхідно мати доступ до мережі Інтернет та браузер, тому конфігурація ноутбука, комп’ютера чи іншого пристрою не має великого значення. При цьому для всіх операційних систем корпорація Microsoft розробила додатки для роботи з Office 365. Я рекомендую своїм учня використовувати їх, так як повноцінний додаток має більший функціонал у порівняні із онлайн-версіями сервісу. Між локальним додатком та хмарою відбувається синхронізація, тому користувачам немає потреби перейматись проблемою збереження своїх даних.

- Ваша школа має потужний сервер. Для яких цілей він використовується?

Наш сервер використовується для забезпечення роботи більше 20 робочих станцій у комп’ютерних класах, які мають недостатні для встановлення сучасної операційної системи (ОС) характеристики. На сервері встановлено ОС Windows Server 2008 та систему віртуалізації  Hyper-V, яка працює як роль на серверній ОС.

- Якими пристроями у роботі Ви користуєтесь та як оцінюєте додатки розроблені корпорацією Microsoft для різних ОС?

Для роботи з Office 365 я використовую наступні пристрої: стаціонарний комп’ютер з ОС Windows 8.1,  нетбук з ОС Windows 7, ноутбук з ОС Windows  XP, смартфон з ОС Android та Ipad mini.

Найбільше мені подобаються додатки для  ОС Windows та Mac OS. На мій погляд, вони найбільш функціональні та зручні.

- Яку пропускну здатність інтернет-каналу використовує Ваша школа для забезпечення такої діяльності?

Сьогодні навчальним закладам  стали доступними інтернет-канали з нормальною швидкістю, тому взагалі не варто акцентувати увагу на цій проблемі. Але ми на власному досвіді переконались, що для нашого навчального процесу було достатньо каналу  2 Мбіт/с, звісно, якщо ми не використовуємо активно сервіс онлайн-конференц зв’язку Microsoft Lync та встановлено обмеження на використання соціальних мереж  та інших сайтів, котрі створюють зайвий трафік.

- Чи співпрацює Ваша школа з вищими навчальними закладами регіону? Що це за співпраця?

Ми вже тривалий час співпрацюємо з Вінницьким національним технічним університетом, а після переїзду у Вінницю Донецького національного університету, і з ним також.  Спеціалісти та викладачі ВНЗ завжди готові надати нам допомогу у вирішення технічних питань, які виникають при використанні хмарних сервісів корпорації Microsoft.

- Крім експерименту, про який Ви розповіли, як ще використовуються технології корпорації Microsoft у школі?

Всі вчителі школи мають облікові записи у нашій хмарі Office365. Відповідно до наказу директора школи, вони всі свої напрацювання по предметам зберігають у власних каталогах у сервісі зберігання файлів Microsoft OneDrive. Ми це називаємо «електронне портфоліо вчителя». У перспективі ці матеріали швидко можуть бути використані для проведення занять вчителями через OneNote Class.

Під час серпневої конференції педагогічного колективу ми запропонуємо всім бажаючим учителям використовувати OneNote Class для проведення занять.

- Які плани Ви маєте щодо подальшого впровадження технологій корпорації Microsoft в навчальному процесі?

Ми розглядаємо можливість використання нового продукту Teacher Dashboard для Microsoft Office 365.  Цей інструмент є наступним кроком у розвитку сервісу OneNote Class та має більший функціонал. У тому числі, він дозволяє вчителю бачити дії учня за комп’ютером під час заняття, що унеможливлює відволікання дітей від освоєння начального матеріалу.


Останні новини