Вчені НТУ «ХПІ» розробили інноваційний індикатор грозової небезпеки

У Науково-дослідному і проектно-конструкторському інституті (НДПКІ) «Молнія» НТУ «ХПІ» представили прилад «IKC-1», який попереджає про високу ймовірність удару блискавки в місці спостереження.


Його дія заснована на вимірі напруженості електричного поля, яке змінює свої показники під час наближення грози.

Представлений пристрій здатен попередити про можливий удар блискавки за 20-30 хвилин за допомогою звукового, світлового або іншого сигналу. Принцип дії приладу заснований на реєстрації числа імпульсів струму корони зі стрижневих блискавкоприймачів.

Розробка індикатора грозової небезпеки «ІКС-1» стала результатом багаторічних спостережень і досліджень, проведених співробітниками і аспірантами інституту «Молнія». Проект з розробки пристрою фінансується Міністерством освіти і науки України.

За словами керівника відділу електромагнітної сумісності і безпеки НДПКІ «Молнія» Володимира Князєва, необхідність в розробці подібних пристроїв пов'язана з тим, що щорічно від ударів блискавки гине багато людей, а техніка та обладнання виходить з ладу. Створення розвиненої національної системи попередження про грозову небезпеку дозволить ефективно вирішити цю проблему як окремій людині, так і великим організаціям.

Пристрій та пропонована система його експлуатації вигідно відрізняються від аналогічних систем, які використовуються в інших країнах. Головна «родзинка» — можливість об'єднання таких пристроїв в багаторівневу національну мережу за допомогою передачі даних через мобільні і комп'ютерні мережі. Також відмінністю системи є те, що передача даних включається тільки при пікових значеннях вимірюваних показників — це знижує вимоги до швидкості каналів зв'язку, а значить, дає змогу зменшити експлуатаційні витрати.

Як зазначив Володимир Князєв, при промисловому виготовленні компонентів системи, індивідуальний модуль буде коштувати для споживача близько 100 доларів США, а використання сучасних технологій дозволить зробити такі прилади більш компактними. Також розробники підкреслюють можливість і доцільність інтеграції «IKC-1» в системи «розумного будинку».


Останні новини