Державна підтримка студентів у країнах Європи
Державна фінансова підтримка студентів приймає різні форми і спрямована на задоволення різних потреб в кожній країні.
Найбільш поширеними формами фінансової підтримки є стипендії (гранти) та кредити на навчання, які іноді застосовуються одночасно (коли студент отримує кредит на навчання та стипендію), а іноді надаються окремо (студент отримує або кредит, або стипендію).
Нижче розглядаються тільки державні стипендії та гранти, доступні для студентів - громадян цих країн в державних вузах. Крім них, майже в усіх країнах студенти можуть претендувати на отримання стипендій та грантів від приватних фондів, організацій та програм, які не відображені в даній статті.
Як правило, у кожній країні існують окремі правила щодо студентів - громадян інших країн. Також не розглядаються такі форми підтримки, як пільгове проживання, харчування чи проїзд у транспорті.
Стипендії та гранти, як правило, є найбільш розповсюдженою і прямою формою державної підтримки студентів, оскільки їх, на відміну від кредитів, не потрібно повертати, і на відміну від податкових пільг або допомоги сім'ям з дітьми, що навчаються, оплата здійснюється безпосередньо студенту.
Існують дві загальні форми підтримки у формі стипендій (грантів), які відрізняються критеріями: соціальні стипендії, які надаються на основі оцінки фінансового стану студента та/або його/її сім'ї, та академічні стипендії, які надаються на основі академічної успішності.
Переважають стипендії, що призначаються на основі потреб студентів, соціальних критеріїв. Така підтримка надається в системах освіти 35 країн Європи або окремим категоріям студентів, або всім студентам (як це має місце в Данії, Фінляндії та Швеції, в яких державні
стипендії отримують усі студенти денної форми навчання за умови, що виконуються базові вимоги щодо успішності).
У освітніх системах 23 країн пропонуються стипендії за успіхи в навчанні, академічну успішність. Майже всі ці системи поєднують соціальні та академічні стипендії.
Греція і Чорногорія - країни, де немає соціальних стипендій. Єдиною країною, в якій відсутні стипендії, є Ісландія.
В цьому році Естонія провела реформу стипендій та впровадила академічні стипендії, що базуються на декількох різних елементах: частина фінансування піде на «талановитих» студентів, що визначатиметься за результатами екзаменів. Крім того, нова стипендіальна програма спрямована на підтримку розвитку певних «розумних» спеціальностей, в яких нові стипендії отримуватимуть близько 50% першокурсників.
У 12 системах всі або переважна більшість студентів отримують стипендії. Значно частіше підтримку у формі стипендій отримує меншість студентів.
В 11 освітніх системах максимальний розмір стипендії складає понад 5000 євро на рік. Ще в 11 системах максимальний розмір стипендій становить від 3000 до 5000 євро в рік.
У Німеччині, Ліхтенштейні та Норвегії комбінована система стипендій і кредитів, частина стипендії надається у вигляді гранту, а частину потрібно повернути за принципом кредиту.
Системи підтримки студентів можуть розглядати студента або як індивіда, або як члена сім'ї, якій може бути потрібна допомога.
Наприклад, у скандинавських країнах підтримку отримує сам студент. Однак, у багатьох інших країнах, розмір державної підтримки залежить від загальних сімейних обставин, а деякі форми підтримки, такі як податкові пільги для батьків, допомога на сім'ю, можуть спрямовуватися на членів сім'ї студента, а не на нього самого. Подібні форми підтримки можна знайти приблизно в половині систем вищої освіти країн Європи.
Інформація за окремими країнам Європи
Данія
Державні стипендії виплачуються усім студентам. Максимальний розмір - 784 євро в місяць, виплачується протягом 12 місяців студентам, що живуть самостійно. Доплати надаються студентам, які стали батьками (313 євро), і для одиноких батьків (784 євро). Студенти-інваліди додатково отримують 1115 євро на місяць. Усі стипендії та доплати підлягають оподаткуванню.
Німеччина
Половина загальної державної фінансової підтримки студентів (BAfбG) надається у вигляді стипендії, а інша половина - у вигляді безвідсоткової позики.
Загальний розмір коливається від 10 до 670 євро в місяць протягом 12 місяців. Право на отримання допомоги та її розмір визначається виходячи з потреб студента в залежності від доходу, сімейного стану, житлових умов та наявності інвалідності. Позику у розмірі максимум 10 000 євро необхідно повернути. Середній розмір допомоги у 2013 році становив 446 євро в місяць. Право на отримання державної фінансової підтримки мають студенти віком до 30 років (35 років для магістратури).
Також надаються різні види академічних стипендій за успіхи у навчанні. Розмір стипендій варіюється від 150 до 820 євро в місяць протягом 12 місяців. Доплати визначаються оцінкою фінансового становища сім'ї.
Естонія
У 2013/14 навчальному році була впроваджена нова система стипендій. Вона включає соціальні та академічні стипендії. Розмір соціальних стипендій варіюється від 75 до 220 євро в місяць залежно від сімейних доходів. Вважається, що принаймні 25% студентів мають право на таку стипендію, хоча в 2013/14 тільки 15% студентів отримували її.
Талановиті студенти, на основі результатів навчання, можуть претендувати на академічну стипендію в розмірі 100 євро на місяць. Вона надається 7% студентів. Також пропонується нова програма стипендій для підтримки студентів ІТ спеціальностей. Академічна стипендія розміром 160 євро в місяць доступна приблизно 50% першокурсникам у цій сфері.
Іспанія
Хоча студентські стипендії існують на національному, регіональному та місцевому рівні, найбільш значущими і важливими є національні стипендії. Існує багато типів грантів, спрямованих на покриття різних видів витрат, таких, як транспорт, проживання, харчування, книги і навчальні матеріали, і т.д. Ті студенти, які отримують стипендії, також звільняються від плати за навчання.
Розмір стипендії залежить від сімейного доходу студентів. Середня сума стипендії - 2539 євро плюс звільнення від плати за навчання. Максимальна сума - 6056 євро плюс звільнення від плати за навчання. Стипендії є соціальними і базуються на потребах студентів, але для отримання стипендій необхідний також мінімальний рівень академічної успішності.
Франція
Стипендії надаються в залежності від фінансових потреб студентам, молодшим 28 років. Її розмір залежить від соціальних критеріїв, студенти діляться на категорії в залежності від доходу сім'ї. В рамках реформи системи стипендій (2014 р.) була введена нова категорія стипендій у розмірі 1007 євро для найбільш бідних представників нижчого сегменту середнього класу, які раніше отримували тільки звільнення від плати за навчання.
Усі отримувачі стипендій звільняються від плати за навчання і від внесків на соціальне страхування. У 2014/15 році розмір щорічного гранту коливається від 0 євро (для представників нижчого сегменту середнього класу, які отримують тільки звільнення від плати за навчання) до 5500 євро.
Італія
Державні стипендії виплачуються на основі як економічної необхідності, так і академічної успішності. Їх розмір залежить від того, чи живе студент зі своїми батьками і визначається у встановлених межах регіональними органами. Наприклад, розмір соціальної стипендії може варіюватися від 1904 євро (студенти, які живуть з батьками) до 5052 євро на рік (студенти, що живуть окремо від батьків).
Заплановані реформи: система підтримки студентів в даний час зазнає значних змін. Основна мета реформи полягає у розширенні можливостей для найменш забезпечених студентів і сприяння успішності серед всіх студентів. Засоби досягнення цієї мети - визначення мінімальних послуг, які будуть гарантовані для всіх найменш забезпечених студентів і створення національного фонду для підтримки найбільш успішних студентів.
Кіпр
Усі кіпрські студенти отримують від Міністерства фінансів базову стипендію (грант). Згідно з новим законодавством, яке набуло чинності в 2012 році, її розмір залежить від доходу сім'ї - від 1450 до 3420 євро в рік.
Приблизно 10% кіпріотів та інших студентів з країн Євросоюзу отримують адресні соціальні гранти на покриття витрат на проживання, книги, оренду та комп'ютери в залежності від свого соціально-економічного статусу - від 300 до 3692 євро в рік.
Близько 2% студентів отримують академічну стипендію за успіхи у навчанні, при цьому враховується соціально-економічний статус. Студенти можуть отримувати до 2500-3500 євро в рік (бакалаврат), 2000-4000 євро в рік (магістратура)
Латвія
Державні гранти на покриття плати за навчання виділяються на основі академічної успішності. Ці гранти в основному доступні в пріоритетних галузях, в даний час це природничі науки, комп'ютерні та технічні науки.
Останнім часом враховуються соціальні критерії. Інваліди, сироти, студенти з сім'ями, вихідці з багатодітних сімей та малозабезпечені отримують державні бюджетні стипендії 99,60 євро в місяць протягом 10 місяців. Лише близько 15% всіх студентів, що навчаються за державним замовленням у державних вузах отримують подібні стипендії.
Австрія
Федеральні щомісячні стипендії виплачуються напряму студенту у розмірі до 8 952 євро в рік. Конкретний розмір залежить від доходу, кількості членів сім'ї, сімейного статусу.
Аналіз підготовлено Міжнародним відділом ЦК
Профспілки працівників освіти і науки