Нобелівську премію з медицини присудили за везикулярний транспорт

У Стокгольмі оголосили імена лауреатів Нобелівської премії з фізіології і медицині.


Цього року нагорода за «дослідження механізмів, що регулюють везикулярний транспорт (перенесення речовин усередині мембранних бульбашок)», дісталася Джеймсу Ротману (James E. Rothman), Ренді Шекману (Randy W. Schekman) і Томасу Зюдов (Thomas C. S?dhof). Везикулярний транспорт дозволяє клітинам обмінюватися сигналами одина з одною.

Ренді Шекман отримав науковий ступінь у Стенфордському університеті, а зараз є професором Каліфорнійського університету в Берклі. У сімдесятих роках він на дріжджах займався дослідженням молекулярних деталей того, як наповнені різними речовинами мембранні бульбашки (везикули) транспортуються всередині клітин.

Джеймс Ротман вивчав везикулярний транспорт на прикладі клітин ссавців. Він встановив механізм роботи білків, які відповідають за злиття везикул з клітинної мембраною. Ротман є професором Єльського університету, а науковий ступінь отримав в Гарварді.

Томас Зюдов досліджував те, як везикулярний транспорт працює в нервових клітинах. Мембранні бульбашки в нейронах використовуються, перш за все, для перенесення медіаторів. Роботи Зюдова дозволили встановити, як викид медіаторів регулюється зміною концентрації іонів кальцію. В даний час вчений працює в Стенфордському університеті.


Поділіться з друзями:   

Останні новини


Найкращі ЗВО