В українській Вікіпедії увімкнули спеціальний застосунок для викладачів
В українській Вікіпедії увімкнули спеціальний програмний модуль, розроблений для викладачів вищих навчальних закладів.
Модуль створений у рамках освітньої програми Вікіпедії — ініціативи, покликаної допомагати викладачам інтегрувати написання Вікі-статей у навчальний процес як одну з форм самостійної роботи студентів, частково або повністю замінюючи традиційні письмові роботи.
Ще у 2010 р. тодішній міністр освіти і науки України Іван Вакарчук опублікував звернення, у якому закликав «кожного українського науковця написати для Вікіпедії бодай 2-3 статті з Вашого напрямку», а викладачів університетів — «широко залучати до цієї роботи студентів-старшокурсників». Вікіпедія дає можливість студенту уже в рамках навчання створити щось корисне для суспільства, отримавши за це бали так само, як і за традиційну письмову роботу.
Така практика поширена, зокрема, у США і Канаді, де з 2010 року близько 8 тисяч студентів писали до Вікіпедії у рамках навчального процесу. Щоб полегшити викладачам оцінку внеску, який студенти зробили у Вікіпедії, а також сприяти ефективній координації дій і допомозі з боку спільноти волонтерів Вікіпедії, Фонд Вікімедіа розробив програмний модуль «Education program». Завдяки зусиллям редакторів Вікіпедії, які створили український переклад цього програмного модуля, відтепер він працює також і в українському мовному розділі вільної енциклопедії. Застосунок надає можливість створенняінтерактивної сторінки курсу в службовому просторі Вікіпедії. Коли студенти записуються на курс, вони можуть вибирати собі статті до написання чи поліпшення, або ж їх може призначати викладач. Після цього можна легко відстежувати внесок кожного студента у будь-яку Вікі-статтю. Окрім того, редактори Вікіпедії можуть записуватись на курс як онлайн-асистенти, щоб допомагати викладачу і студентам легше орієнтуватись у Вікіпедії. На сторінці курсу викладач також може розміщувати пропоновані теми для студентів та накреслити основні етапи роботи.
Написання статей до Вікіпедії має ряд переваг над паперовими роботами. Насамперед, це підвищує значущість роботи студента, адже його стаття може бути корисною великій кількості людей. До того ж, студенти вчаться писати в енциклопедичному стилі, де основну роль відіграють факти, нейтральна точка зору і посилання на авторитетні джерела. Окрім того, редагування Вікіпедії — це корисний досвід як для студента, так і для викладача, оскільки в Інтернеті існують тисячі сайтів, що працюють за технологією вікі.
Робота студента у Вікіпедії також допомагає ефективніше виявляти плагіат, оскільки не лише викладач, а й спільнота редакторів, патрульних та адміністраторів Вікіпедії перевіряє статті на дотримання авторських прав, а також на відповідність стандартам енциклопедії.
Основна особливість роботи у Вікіпедії полягає в тому, що статті мають містити лише інформацію, підтверджену посиланнями на авторитетні джерела. Це означає, що власні оцінки фактів або ж ніде раніше не опубліковані наукові висновки студенти не повинні включати до статей Вікіпедії. Втім, кожна письмова робота студента передбачає етап, який полягає в систематизації відомостей про наявні дослідження у тій чи іншій сфері. Саме ця робота може вилитись у якісну Вікі-статтю.
Більше дізнатись про ініціативу співпраці з вищими навчальними закладами можна у Вікіпедії на сторінці Вікіпедія:Освітня програма.