Делегація Ради молодих учених при МОН України взяла участь у конференції Європейської ради аспірантів та молодих учених Eurodoc
27–30 квітня 2015 року у румунському місті Клуж-Напока, Європейській молодіжній столиці 2015 року, Європейська рада аспірантів та молодих учених Eurodoc зібрала близько 100 молодих науковців, представників національних асоціацій молодих учених з усієї Європи на конференцію «Зміцнення позиції молодих науковців у Європі: залучення та участь» та пленарні збори, що проходять щороку у різних куточках Європи.
Конференція Eurodoc – це унікальний європейський форум для комунікації молодих науковців, для обміну ідеями та досвідом діяльності національних організацій молодих науковців, їх співпраці з ключовими стейкхолдерами у системі вищої освіти і науки, формування спільної позиції щодо політики стосовно молодих науковців у Європі, повідомляє прес-служба Міносвіти.

Україна бере участь у загальноєвропейському русі молодих учених з 2014 році, коли завдяки зусиллям Олександра Березка, доцента Львівської Політехніки, у Будапешті Рада молодих учених при Держінформнауки стала 35-м членом Євродоку. У 2015 році у Румунії Раду молодих учених при МОН України представляли секретар Ради Юлія Овчиннікова, доцент Донецького національного університету, голова Ради молодих вчених університету, та Ірина Дегтярьова, докторант Дніпропетровського регіонального інституту державного управління НАДУ при Президентові України, заступник голови Ради молодих вчених Дніпропетровської області. Українські делегати презентували доповідь на тему: «Виклики та перспективи для молодих науковців в Україні: пріоритети Ради молодих учених при МОН України» у пленарній секції «Пріоритети національних організацій (приклади окремих країн). Крім цієї сесії, тематика конференціїохоплювала такі напрямки: «Стратегічне співробітництво з важливими стейкхолдерами (приклади окремих країн)», «Фінансування досліджень: виклики та можливості для молодих науковців та університетів», «Удосконалення гендерної рівності у кар’єрному розвиткові молодих науковців», «Молоді науковці у Румунії» та «Євродок: минуле, сьогодення і майбутнє». Під час усіх сесій дискусії точилися навколо зміцнення позиції молодих науковців та їх співпраці, майбутнього Євродоку, зокрема було визначено пріоритетні сфери діяльності організації на нову каденцію, крім того дискутували про кар’єру молодих науковців, їх офіційний статус (аспірант, докторант – це студент чи професіонал?) у різних країнах, а також перспективи підготовки докторів філософії та удосконалення PhD-програм.
У сесії, присвяченій фінансуванню наукових досліджень, про можливості та схеми фінансування наукових проектів, багатосторонньої дослідницької співпраці ознайомили Томас Йоргенсен (Європейська асоціація університетів, EUA), АнжанаБуков (Німецький фонд досліджень, DFG) та Себастьян Губерт (організація Science Europe).
На Пленарних Зборах було обрано новий склад президії Eurodoc, нову потужну мультинаціональну команду. Українські молоді вчені беруть участь у робочій групі з питань наукової кар’єри (Юлія Овчиннікова), з досліджень освітньо-наукової політики (Ірина Дегтярьова), відкритого доступу (Олександр Березко) та мобільності (Олена Гоменюк). Крім цього, Україна увійшла до команди EurodocPolicy Officers.
Пріоритетними стратегічними цілями сьогодні для молодих вчених Європи є такі питання:
- Досягнення статусу працівника/наукового працівника для аспірантів (зміна ставлення до аспірантів не як до студентів, а як до дослідників, до професіоналів)
- Підвищення цінності й суспільної важливості наукової діяльності (зокрема, наукового ступеня, дисертації)
- Зміцнення інституційного потенціалу Євродоку, розроблення медіа-стратегії
- Лобіювання інтересів молодих учених, позиціонування Євродоку як важливого стейкхолдера у Європейському освітньо-науковому просторі.
Одним з пріоритетних напрямків діяльності на 2015 рік буде проведення, за допомогою національних асоціацій, масштабного загальноєвропейського дослідження серед молодих учених, що дозволить отримати повну картину щодо ситуації та особливостей підготовки наукових кадрів у Європі і розвитку кар’єри. Отримані результати та висновки будуть покладені в основу подальшої діяльності Євродоку на рівні ЄС в аспекті зміцнення позиції та підтримки молодих науковців.
Діяльність України у Євродок є надзвичайно важливою у контексті побудови Європейського простору вищої світи і наукових досліджень, це дозволить нашим молодим науковцям, по-перше, бути в епіцентрі європейського інформаційного простору, зокрема у сфері вищої освіти і наукових досліджень, по-друге, представляти та лобіювати інтереси української наукової молоді на рівні Європи, а також сприяє налагодженню тісніших контактів з національними асоціаціями молодих науковців та іншими академічними партнерами різних країн. Спираючись на європейське бачення і підходи до наукової кар’єри та наукової політики, Рада молодих учених при МОН будуватиме та зміцнюватиме свою експертно-дорадчу діяльність для усіх категорій національних стейкхолдерівта працюватиме задля ефективних трансформацій у системі науки та вищої освіти України.