У Донецькому національному університеті обговорили ініціативу щодо зміни назви вишу
Зміна назви Донецького національного університету стала предметом обговорення для студентів додаткової спеціалізації «Політична журналістика».
Як повідомляє прес-служба університету, замість традиційних іспитів з двох предметів – «Політичні інститути та процеси» і «Політична інформаційна журналістика» була обрана інноваційна форма – медійна презентація робіт студентів з цього питання.
Майбутніх політичних журналістів викладачі заздалегідь розділили на чотири групи. Кожна з них повинна була висвітлити одну зі сторін питання:
- Чому саме Василь Стус?
- Історія ініціативи щодо перейменування ДонНУ.
- Світова практика перейменування вишів, які змінили юридичну адресу через політичні події.
- Ризики да дивіденди для ДонНУ від зміни назви, а також аргументи на користь перейменування навчального закладу.
Історичний бік питання дав зрозуміти, чому вишу хочуть присвоїти ім’я саме В.Стуса: це вінничанин та видатний випускник ДонНУ. Показово, що це питання представляли студенти-вінничани, ще раз підкресливши символічність того факту, що наша альма матер зараз перебуває на малій Батьківщині Василя Стуса.
Ті ж, хто готував світову практику зміни назв, зауважили, що, питання ДонНУ не є унікальним. До прикладу були взяті як історичні, так і сучасні виші (Сухумський державний університет (Тбілісі), Європейський гуманітарний інститут (Вільнюс), Тираспольський університет (м.Кишинєв), які після переїзду перейменувалися, але не втратили від цього ані своєї слави, ані науково-освітніх здобутків.
Дискусійним стало питання про територіальну прив’язку нашого університету -«донецький» у назві навчального закладу. Так, студенти, які розглядали дивіденди та ризики питання зміни назви, зауважили, що через прив’язку до місцевості, виш може відлякувати абітурієнтів та можливих спонсорів. Крім того, не виключено, що стара назва погано відобразиться на самих випускниках вишу, мовляв, при прийомі на роботу, можливо, їх будуть сприймати як тих, хто закінчив неповноцінний університет, вчився дистанційно, а отже і не отримав належних знань. На противагу, втративши цю приставку, ДонНУ може лишитися абітурієнтів зі своєї малої батьківщини та стати непізнаваним на деякий час серед міжнародних партнерів, які інвестують сьогодні саме в ДонНУ.
Серед аргументів же на користь перейменування університету найсильнішими стали такі:
- Зміна у освітньому законодавстві України, згідно якої, відтепер бюджетні місця не розподіляються між університетами традиційно, їх «приносять» із собою абітурієнти, тож кожен виш має ставати науково-освітнім комплексом, центром освіти та науки не місцевого, а загальнонаціонального значення.
- Поки ДонНУ буде залишатися ДонНУ, слід очікувати на велику кількість абітурієнтів ризиковано в силу того, що вони вважатимуть, ніби ми тут тимчасово.
- Місцева громада та влада можуть ставитися до ДонНУ із засторогою як до тих, хто не залишиться тут надовго. Без їх ж допомоги, виш не зможе збудувати розгалужену систему: відкрити ліцей, школу, садочок при університеті тощо, тобто стати освітнім комплексом.
Підбиваючи підсумки, студенти та викладачі спеціалізації зійшлися на тому, що у разі перейменування вишу, найоптимальнішим буде варіант - Національний університет імені Василя Стуса (ДонНУ). За їх словами, так буде зрозуміло, що це за університет, виш не втратить свої рейтинги, заслуги та й з юридичної точки зору це допоможе не поспішати із переробкою документації.