Покажіть мені якісно нову модель управління та фінансування науки, - Володимир Гройсман

Розглянути створення економічних стимулів для залучення коштів бізнесу для фінансування науки цілком можливо.


Про це зазначив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час першого засідання Національної ради з питань розвитку та технологій сьогодні, 16 січня 2018 року, - передає прес-служба Міносвіти.

«Я хороший управлінець і протягом години можу показати місця, де неефективно використовуються фінанси в науковій сфері. Давайте разом здійснимо прорив. Покажіть мені якісно нову модель управління та фінансування науки, і я стану ефективним інструментом у ваших руках. Давайте зберемо бізнес і поговоримо з ним про можливі вливання, я переконаний, що це люди, які розуміють важливість розвитку і науки, і освіти», – розповів Прем’єр.

Він додав, що хоче зібрати Нацраду вже найближчим часом та побачити реальну модель зміни фінансування та функціонування науки, яка детально покаже, як є зараз, якою система має стати, який ресурс для цього потрібен та за який час можна досягти поставлених цілей.

«Тоді я бачитиму реальну сформульовану ціль і не бачитиму перепон», – додав Володимир Гройсман.

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич наголосила, що завдяки злагодженій роботі МОН, наукової спільноти та Наукового комітету Нацради вже напрацьовано інструменти більш прозорого та ефективного фінансування наукових досліджень. Зокрема, в межах засідання розглядалися питання старту роботи Національного фонду досліджень та запровадження базового фінансування для науки в університетах.

«У 2016 році вся університетська наука коштувала загальному фонду бюджету близько 15 мільйонів євро – це показники фінансування одного провінційного європейського університету. Попри те, наша університетська наука живе і здатна продукувати фундаментальні й прикладні результати високого рівня. Серед наукових напрямів, які активно розвиваються в університетах і НУ МОН –  радіаційна  та медична фізика, біофізика,  спінтроніка, матеріалознавство, ІКТ, машино- і приладобудування, технології видобутку корисних копалин, сільськогосподарські та харчові технології, дослідження та розробки, спрямовані на підвищення обороноздатності та безпеки. Наше завдання зараз підтримати кращих та дати  їм ресурси», – повідомила під час виступу Лілія Гриневич.

Одним із найважливіших інструментів має стати старт роботи Нацфонду досліджень.

«Міністерством освіти і науки та Науковим комітетом Національної ради подано на розгляд Проект Положення про фонд, ухвалення якого відкриє шлях до проведення конкурсу до Наукової ради Фонду – колегіального органу його управління. Даний фонд фінансуватиме дослідження на грантовій основі та за спеціальним конкурсом, що забезпечуватиме фінансування для кращих науковців», – зазначила Міністр.

Запровадження базового фінансування для університетів також здійснюватиметься за принципом фінансування кращих – за результатами атестації наукових напрямків. Лише ті, хто пройдуть атестацію з найвищою оцінкою, зможуть претендувати на додаткові кошти.

Серед інших важливих змін, які необхідні для розвитку науки в Україні, йшлося про полегшення бюрократичних процедур та відкриття митного вікна для ввезення наукового обладнання в Україну.


Поділіться з друзями:   

Останні новини